De moord op de Amerikaanse evangelisch leider en activist Charlie Kirk (31) tijdens een bijeenkomst in Utah heeft wereldwijd een schokgolf veroorzaakt. Voor veel gelovigen markeert de gebeurtenis een keerpunt in de discussie over de veiligheid van voorgangers en kerken. Ook in Nederland klinkt zorg, met name binnen de evangelische beweging. Ook bij Johan Proost, pastor van Destiny Church in Groningen, die zelf werd aangevallen in een dienst.
“Links én rechts hoor je van aanvallen en schietpartijen in Amerika. Het is vreselijk, maar Charlie is letterlijk geschoten voor de waarheid. Dat zet ons allemaal aan het denken. Het deed me denken aan de moord op Pim Fortuyn.”
Voorbeeld uit Groningen
Johan Proost vertelt hoe hij vorig jaar tijdens een dienst werd aangevallen door een bezoekster. “Een vrouw wilde de microfoon grijpen en sloeg me tegen de zijkant van mijn gezicht. Haar armband veroorzaakte een perforatie van mijn trommelvlies,” vertelt Proost. “Ik moest naar het ziekenhuis. Het leek misschien maar een klap, maar de schade was echt.”
Volgens Proost was het incident niet alleen fysiek ingrijpend, maar ook emotioneel en sociaal ontwrichtend. De dader kreeg een gebiedsverbod, maar haar familie blijft lid van de kerk. “Het was rampzalig voor hen. De oma werd begraven, maar de dochter mocht er niet bij zijn. Daarom moest het op een andere locatie.”
Stalken
Johan en zijn vrouw Tessa zien nog een ander groeiend probleem: stalken. Tessa vertelt: “Mensen zijn gewend om na de dienst even langs te komen voor raad of een gesprek. Maar de laatste tijd zien we mensen die per se gelijk een gesprek willen. Als de beveiliging het niet toestaat, raken ze bijna slaags met hen.
Vaak blijven ze net zo lang in het gebouw hangen om alsnog het gesprek aan te gaan. Daarom blijven we niet meer achter in het gebouw zonder beveiliging. Als ze horen dat het niet kan, blijven ze soms hangen op het parkeerterrein en roepen ze na. Dit gebeurt in ontzettend veel kerken in Nederland. Een indicatie dat je de beveiliging moet aanpassen!”
Veiligheid als noodzaak
Sinds de incidenten heeft Destiny Church de beveiliging flink opgeschroefd. “We hadden vroeger een paar ushers,” zegt Proost. “Nu staan er zes mannen vooraan in de zaal en meerdere verspreid achterin. Zelfs naast mij staan mensen. Als iemand naar voren loopt, kunnen we direct ingrijpen.”
Volgens Proost zijn zij in Noord-Nederland een van de weinige kerken die zulke maatregelen nemen. “We staan op scherp. Dat is typerend voor deze tijd. In Amerika lopen ze voorop, maar wat daar gebeurt, komt ook hierheen.”
Extra alert bij evangelisatie
Ook bij Nederlandse organisaties zoals Frontrunners Ministries van Tom de Wal worden veiligheidsmaatregelen intensiever besproken. “Ik maak me niet direct zorgen om Tom,” zegt een betrokkene, “want hij heeft zijn organisatie goed op orde. Maar voor de jonge generatie, die minder voorbereid is, ligt er wel gevaar.”
“Het hoort bij het vak”
Voor Proost is de aanval op Kirk een harde les, maar ook een moment van bezinning.
“Zo’n moord als op Kirk is bijna niet te voorkomen,” zegt hij. “Als je Jezus verkondigt, kun je verwachten dat zulke dingen gebeuren. Het is vreselijk, maar ergens ook een eer om dat te dragen. Toch moeten we alles doen om onze mensen te beschermen.”
REACTIE FRONTRUNNERS:
Ook Frontrunners heeft bovenmatig veel te maken met bedreiging en intimidatie. In een reactie hierop zeggen ze: “Ik denk dat iedere kerk en bediening serieus na moet denken over beveiliging rondom samenkomsten. Wij hebben allerlei incidenten meegemaakt en dan ben je blij dat je beveiliging hebt geregeld.”

