De Israëlische aanval op Iraanse doelen afgelopen vrijdag heeft wereldwijd tot felle reacties geleid, maar voor Farshid Seyed Mehdi overheerst één conclusie: “Israël had al veel eerder mogen ingrijpen, en veel Iraniërs hopen vurig dat het regime zal vallen door deze oorlog.”
“Israël had al veel eerder mogen ingrijpen,” zegt Seyed Mehdi. „Z”e hebben jarenlang gewacht op een groen licht van Amerika of Europa. Dat kwam nooit. Nu, met een oranje licht van Trump, zijn ze eindelijk in actie gekomen. En dat is nodig.”
Volgens hem vormt het regime in Teheran niet alleen een gevaar voor Israël. „Het is een bedreiging voor Europa, voor het Westen, en zelfs voor de eigen bevolking. Dit is geen gewone oorlog – het is een strijd tegen een regime dat zijn volk onderdrukt en tegelijkertijd het vuur aansteekt in de hele regio.”
Hoewel de aanval militaire doelen trof, blijven burgers niet altijd buiten schot. Dat maakt de situatie wrang. „Veel Iraniërs zijn opgelucht dat dit regime eindelijk wordt aangevallen,” zegt hij. „We hopen dat dit het begin van het einde is. Maar het is óók ons land dat geraakt wordt. Mensen die niks met het regime te maken hebben, lijden mee. Je weet soms niet of je blij moet zijn of verdrietig.”
Seyed Mehdi, zelf christen, benadrukt dat een mogelijke val van het regime verstrekkende gevolgen kan hebben voor de vrijheid in Iran. „Er is nu geen ruimte voor het christelijk geloof. Geen godsdienstvrijheid. Als dit regime valt, opent dat de deur – niet alleen voor democratie, maar ook voor de kerk.”
Hij maakt zich boos over de wijdverbreide misvatting dat dit conflict vergelijkbaar is met Oekraïne of Gaza. „In Iran worden kinderen verplicht om elke ochtend te roepen: ‘Dood aan Israël, dood aan Amerika.’ Ze worden gedwongen over de Israëlische vlag te lopen. Dat is geen meningsverschil, dat is hersenspoeling. Maar het werkt niet meer. Iraniërs houden van Israël. We houden van onze Joodse broeders en zusters.”
7 oktober
De aanval komt kort na het herdenken van de gebeurtenissen op 7 oktober, toen Hamas Israël op gruwelijke wijze aanviel. „Mensen vergeten dat die raketten, dat geweld – dat alles komt voort uit Teheran. Zonder de Iron Dome had Israël die dag kunnen verdwijnen. Israël verdedigt zichzelf, zoals ieder land dat zou doen.”
Voor Seyed Mehdi is er dan ook geen twijfel over waar de werkelijke bron van het geweld ligt. „De Islamitische Republiek Iran is de motor achter Hamas, Hezbollah en zoveel andere extremistische bewegingen. Als je werkelijk vrede wil, dan moet je daar beginnen. De Iraniërs willen Hamas niet. Ze willen deze leiders niet. Ze willen vrijheid.”
De hoop op verandering leeft. „We bidden dat deze zomer het regime valt. Dat Iran bevrijd wordt van deze ideologie. Dat ons volk eindelijk adem kan halen. En dat ook wij, als christenen, in vrijheid kunnen leven in het land dat we liefhebben.”
Bekijk hier de hele video:





