God schudt Europese christenen wakker en trekt veel mensen naar zichzelf toe in dit uur. De honger naar een nieuwe beweging van God, naar een echte opwekking, klinkt luid en duidelijk. Baby’s worden geboren! Maar wie voedt hen op? Ruben en Joanne de Jong leggen de vinger op een dieperliggend punt: wie helpt de nieuwe generatie werkelijk om te wortelen in hun geloof? “We hebben duizenden jongeren die Jezus aannemen. Maar wie helpt hen groeien naar een dieper leven met Jezus?”
Van Feyenoord Hooligans naar ondernemers op de Etna Ruben en Joanne de Jong richtten in 2021 hun bediening Impassioned op. Wat dit krachtige koppel kenmerkt, is dat discipelschap centraal staat in hun leven. Ze branden met vuur en passie voor het zien van die ene persoon en om in hem of haar te investeren. Een krachtig voorbeeld hiervan is het getuigenis van een groep harde kern Feyenoord-hooligans die tot Jezus kwamen.
Ruben en Joanne baden grondig dat hun bovenbuurman Remon niet zou slapen totdat hij Jezus zou ontmoeten. Het resultaat: Remon klopte aan met het probleem dat hij al drie maanden niet sliep, en dat hij aan Jezus bleef denken als hij wakker lag. Uiteindelijk zijn hijzelf, zijn jongere broer, zijn moeder en nog tien anderen tot geloof gekomen. Zie de documentaire van Mozaïek voor het hele verhaal. Ruben schreef zijn eerste boek over deze gebeurtenissen – ‘BUIGEN – de kracht van gebed’.
Vandaag de dag organiseert Ruben onder andere unieke weekenden voor mensen met maatschappelijke invloed – van brandweercommandanten tot ondernemers – op locaties die het thema versterken. “Met ondernemers beklim ik bijvoorbeeld de Etna in Italië,” vertelt hij. “We praten daar over het vuur van God in je leven én in je bedrijf.”
Discipelschap is simpelweg de Grote Opdracht De radicale focus op persoonlijke, een-op-een discipelschap begon in hun eigen wandel met God. Joanne vertelt: “Toen ik zestien was, heeft God me heel diep aangeraakt. Daardoor wilde ik dat alle mensen zouden beseffen hoe groot God is. Ik was in die tijd betrokken bij een jongerengroep waar ik werd gezien door ‘de jeugdleiders’ en ik verlangde om dit ook voor een ander te kunnen doen.’’
Joanne gaat verder: “Ik werd jeugdleider en sindsdien heb ik elk jaar jongere meiden op de bank gehad. Ik wilde zorgen dat ik ze één op één kende. We gingen samen op pad, naar de bioscoop, een weekendje weg, waarin we verdieping zochten met elkaar en met God. Ik wilde met ze bidden, ik wilde hun verhaal kennen, ik wilde ze meenemen, om te groeien in geloof. En nog steeds is dat wat onderdeel is van mijn leven!’’
Ik wilde met ze bidden, ik wilde hun verhaal kennen, ik wilde ze meenemen, om te groeien in geloof.
Met pastoraat en onderwijs alleen kom je er niet Ruben vult aan: “Geestelijk vaderschap is geen pastoraal concept. Het is een Geest-proces. Het is samen het Woord lezen en harten delen, maar ook profeteren, de straat op gaan, voor zieken bidden, de diepte van God zoeken.’’
Hij stelt vast: ‘’Als je een volwassen christen bent, zou het heel normaal moeten zijn dat je je leven doorgeeft aan een aantal anderen. Simpelweg omdat het de Grote Opdracht is.’’ Hij gaat verder: ‘’Ik kan wellicht heel goed spreken, maar als het gaat om het Koninkrijk uitbreiden, red je het niet met alleen maar mooi spreken. Dan kom je er vooral als mensen op de bank bij je thuis mogen komen zitten.’’
Als het gaat om het Koninkrijk uitbreiden, red je het niet met alleen maar mooi spreken.
De kracht én het gemis van geestelijke ouders Ook bij Ruben ontvlamde de passie voor geestelijk vaderschap in zijn vroegere wandel met Jezus. Hij spreekt openhartig over het verlies van zijn eerste geestelijke vader, Chris, die zich op jonge leeftijd van het leven beroofde. Chris nam Ruben mee in zijn wandel met God, waardoor Ruben uiteindelijk zelf de keuze maakte om Jezus te volgen.
Maar op een dag vroeg Ruben zich af hoe het eigenlijk met Chris zou gaan. Het bleek dat hij enorm vurig was, maar ook worstelde met hele diepe dingen in zijn leven. De zelfmoord van Chris was een traumatische ervaring die Ruben tot een diepe conclusie bracht: ‘’Er is een gevaar als mensen die tot geloof komen geen geestelijke vaders of moeders hebben. Wat als Chris zelf een geestelijk vader had gehad?”
Er is een gevaar als mensen die tot geloof komen geen geestelijke vaders of moeders hebben.
Geen trucjes, maar een leven met de Geest doorgeven Ruben gaat verder: ‘’We zien nu een beweging in Nederland en in de wereld waarin de Geest duizenden mensen en veel jongeren trekt. Daar ben ik 1000% enthousiast over! Er is niets mooiers dan iemand tot geloof in Jezus zien komen! Maar laten we alsjeblieft ook beseffen dat als je voor die jongeren geen geestelijke vaders en moeders hebt, het maar de vraag is hoe zij in de maatschappij weer hun ding gaan doen. Jezus deed het voor; Hij investeerde in 12 mannen.’’
De nadruk ligt bij Ruben en Joanne op een doorleefd leven met de Geest, niet op methodes. “Als je een inspirerend leven leidt met de Geest, komen mensen vanzelf naar je toe,” zegt Ruben. “Trucjes maken geen discipelen.” Ruben schreef zijn tweede boek, samen met drie jongeren, hierover: ‘DISCIPEL – Jezus volgen met hart, hoofd en handen’.
Trucjes maken geen discipelen.
Getuigenis van vermenigvuldiging Een bijzonder voorbeeld uit hun bediening is Erwin – een jonge man die Ruben ontmoette toen hij vocht tegen leukemie. Ruben zocht hem op in het ziekenhuis en vroeg simpelweg: “Wat is je droom?” Erwin antwoordde: “Weekenden organiseren voor christelijke gezinshuisouders, om hen te helpen een goede geestelijke vader en moeder te zijn.”
Inmiddels leidt Erwin zelf deze evenementen. Ruben: “Hij zei laatst: ‘Omdat jij mij hebt gezien, geloof ik nu dat God mij wil gebruiken.’ Dat is waar geestelijk vaderschap toe kan leiden.”
Ruben en Joanne organiseren op 22 november hun eerste conferentiedag in Oud-Beijerland, rondom het thema: ‘Het belang van geestelijke vaders en moeders in de Poort (van Europa)’. Meer informatie vind je hier.
Beste lezer, Onze artikelen zijn gratis te lezen, zodat we laagdrempelig honderdduizenden christenen én niet-christenen kunnen bereiken met het goede nieuws. Help jij ons om dit te blijven doen? Met jouw partnerschap kunnen we direct meer mensen bemoedigen, en het evangelie verder verspreiden op plekken waar het normaal niet komt.