Terwijl de laatste tijd Polen veel in het nieuws is en de Nederlandse luchtmacht betrokken is bij het verdedigen van het luchtruim, vindt er op de achtergrond een andere mobilisering plaats. Op een conferentie vorig jaar januari vroeg Emma Stark namens God aan honderden Nederlanders om naar Polen, Wit-Rusland en Hongarije te gaan. Om te vechten voor Europa. Om kerken te helpen sterker te worden. Om ze te helpen met de geestelijke luchtmacht en een geestelijk leger op te richten. “Wie zal niet alleen roepen: “Europe shall be saved, maar is ook bereid om er wat aan te doen?”
Tekst: Renate de Jong
Ivor stond als gitarist op het podium en ik keek thuis de livestream, maar we wisten allebei, wij moeten gaan!
De volgende dag installeerden we gelijk een taalapp op onze telefoon. We annuleerden onze vakantie naar Italië en zochten contact met mensen in Polen. Dat ging niet zo heel makkelijk, maar al biddend kwamen we op een bijzondere manier in contact met twee Poolse voorgangers.
Uiteindelijk bezochten we het land tijdens alle schoolvakanties. De eerste keer dat we over de grens reden, moesten we allebei huilen; dat was zo apart.
We mochten kerken ondersteunen met onderwijs, kregen steeds meer Poolse connecties en gingen vaak de straat op. Daarbij zongen we ook veel van onze Nederlandse liedjes. Mensen kwamen tot geloof en genazen.
Fantastisch natuurlijk, maar toch vroegen we ons af wat verder de bedoeling was.
Follow-up na evangelisatie
We zagen dat er nog veel kan gebeuren qua vervolgstappen na evangelisatie. Want hoe krijg je mensen die je op straat aanspreekt of die via een andere manier geïnteresseerd zijn, uiteindelijk in een geloofsgemeenschap? Of hoe zorg je dat ze groeien in geloof? Daarom hebben we inmiddels op onze website een follow-up programma met onderwijs in eenvoudig Nederlands, Engels en Pools. Zodat iedereen in korte tijd de basis van het geloof kan ontdekken.
We willen het liefst ook nog een app ontwikkelen, maar hebben daar de juiste mensen voor nodig. Het zou mooi zijn om bereikte personen in groepjes aan elkaar te kunnen koppelen. Zodat ze vanuit deze online community makkelijker de overstap kunnen maken naar bijeenkomsten in een (huis-)kerk.
Doen wat God zegt
God gaf ons dit jaar weer een aantal profetieën en dromen. Die leken aan te sturen op een verhuizing naar Polen. In juni besloten we te gaan bidden en vasten voor concrete aanwijzingen. De volgende dag appte onze inmiddels bevriende Poolse voorganger Arek: “Kom over en help ons.” Wow, dat was een snel antwoord! Maar geen makkelijke vraag. Want onze kinderen en pasgeboren kleinzoon achterlaten, is niet niks. We kregen er nog een profetie en bevestiging van onze eigen voorganger overheen en wisten het toen echt wel zeker. We besloten onze banen op te zeggen en voor een seizoen naar Polen te vertrekken. Het was precies zoals de tekst van één van onze liedjes zegt: Ik mag bij U horen, ik ben gered, maar ben ik bereid echt te doen wat U zegt?
En dan sta je dus opeens wc-brillen te monteren in een zendingshuis in plaats van lekker comfortabel op de bank te zitten in je mooie nieuwbouwwoning. Maar de wetenschap dat je daar moet zijn, geeft echt zoveel rust en blijdschap!
Binnenkort is het zover en gaan we verhuizen en meebouwen aan een internationale christelijke community in Rzeszów, een stad in het zuidoosten van Polen. Er wonen ongeveer 50.000 studenten en veel Oekraïners en andere buitenlanders.
Toen we daar een paar weken geleden op straat aan het zingen waren, kwam er een Canadeze vrouw naar ons toe die vertelde dat God haar had laten zien dat er twee Nederlanders uit Delft naar Rzeszów zouden komen om met het werk te starten en dat er meerdere Nederlanders uit andere steden zouden volgen. We waren even stil van deze bevestiging! We vertelden haar vol enthousiasme over de oproep van God aan Nederlanders om naar Polen te gaan en dat we benieuwd waren wie God nog meer zou sturen.
Tegelijkertijd sprak God tot mijn hart om Zijn oproep in Nederland te herhalen. “Wie zal er gaan? Neem je plek in in Mijn leger! Zul je de namen horen van de landen waar je naar toe moet?”
Ultiem zendingsgebied
Polen is op dit moment het ultieme zendingsgebied in Europa. Het land heeft een heel sterke katholieke cultuur. Bijna iedereen weet wie Jezus is en de meeste mensen gaan trouw naar de kerk. Alleen hebben veel mensen nog nooit de Bijbel (helemaal) gelezen en hoe je een persoonlijke relatie met God en de Heilige Geest kunt hebben, is ook voor velen onbekend. Het is belangrijk dat ze hun identiteit en autoriteit gaan ontdekken en gebruiken!
Daarnaast is het land dus ook in een strategische positie beland door de oorlog in Oekraïne. De stad Rzeszów wordt door sommigen de poort naar de oorlog genoemd, omdat alle militaire bevoorrading via het vliegveld binnenkomt en vandaar naar de grens gaat. Maar we zien dat God deze stad gebruikt als een stad van hoop!
Tijdens afscheidsfeestjes van werk en familie horen we de terugkerende vragen: is het niet gevaarlijk, is het wel slim om je fijne en goed betaalde baan aan de wilgen te hangen? Maar dat zijn helemaal geen relevante vragen meer als je gaat in simpele gehoorzaamheid. Bovendien, als je in Gods wil wandelt, kom je nooit bedrogen uit. Zo gaf een vriendin ons voor de zomer een envelop met 1000 euro. Vorige week kreeg zij van iemand anders een envelop met datzelfde bedrag weer terug. Wat een zegen voor ons en voor haar!
“Het is geen spelletje meer en ik hoop dat je gaat”, zei Emma Stark vorig jaar
Misschien is het tot nu toe er nog niet van gekomen of spreekt God door dit artikel heen.
Wat je achtergrond ook is en of je nu een week of een jaar beschikbaar bent, we zijn benieuwd naar jouw verhaal! Zodat we je met de juiste mensen in contact kunnen brengen.
Als je wilt meehelpen op ons missie-terrein, in Rzeszów of ergens anders in Polen, bezoek dan onze website: revivor.nl




