Een spannende en onrustige tijd is het in de Tweede Kamer. Voorbidder bij het huis van gebed in Den Haag (Justice House of Prayer) Johan den Hartogh heeft de afgelopen jaren veel voor de politiek gebeden en persoonlijk contact gehad met (christelijke) Kamerleden. Revive vroeg hem hoe hij de ontwikkelingen en de huidige situatie in de Tweede Kamer ziet.
Johan, je bent een voorbidder in o.a. de Tweede Kamer. Van rust en stabiliteit is momenteel geen sprake met al die opstappende Kamerleden…. hoe zie je dit?
“Ja klopt. Er is veel aan de hand. Ik heb in de afgelopen 13 jaar de cultuur in de Tweede Kamer zien veranderen. Voorheen was er meer respect. Het is nu echt een harde wereld; harde woorden, vaak respectloos etc. Veel Kamerleden werken elke dag gemiddeld 14 uur. Veel mensen zijn ook gewoon moe. Wat ik proef is dat Kamerleden en de gewone burger, zoals jij en ik, schreeuwen om verandering.
Het kan zo niet langer. Het is niet voor niets dat veel mensen verwachtingen hebben van Pieter Omtzigt. Hij heeft een kritische stem en zoekt naar recht. Hij wil de onderste steen naar boven halen. Alles bij elkaar is dat voor ons als gelovigen weer een grote kans om te bidden richting de nieuwe verkiezingen en God te vertrouwen dat Hij in dit land een goede en eensgezinde regering wil geven.”
Hoe ziet het voorbidden eruit, hoe moet ik dat zien, en zijn er ook fracties die met jullie meedoen?
“Wij bidden al jaren in de Tweede Kamer, maar ook vaak buiten op het plein voor de ingang. Een deel van onze tijd besteden we aan God uit te nodigen en Hem van alles te vragen. We nemen daarnaast ook veel tijd om te proclameren. We spreken dan Gods waarheid. We laten de Bijbel spreken.
God, stelt U de juiste mensen aan of haal ze weg (Dan. 2:21). U regeert over de volken ook over ons volk (Ps. 47:8). Uw koninkrijk komt op deze plaats (Mat. 6:11). Als er goede mensen heersen (regeren) is het volk gelukkig. Maar als het volk wordt geregeerd door een slecht mens, zuchten de mensen. God, laat dit land geregeerd worden door goede mensen (Spreuken 29:2). Wat we ook vaak uitspreken is: dat onze wetgeving in lijn komt met Gods wet, dat de vreze des Heren komt over de leiders, dat het gebed zal toenemen voor de overheid.
God spreekt tot ons, wij worden vervolgens aan het bidden gezet om datgene wat Hij spreekt en vraagt uit te bidden.”
Wat we in de afgelopen jaren geleerd hebben is: God spreekt tot ons, wij worden vervolgens aan het bidden gezet om datgene wat Hij spreekt en vraagt uit te bidden. Hij zorgt ervoor dat het gebeurt op aarde. We zijn ook vaak zegenend aan het rondlopen in het gebouw van onze overheid. Bijv. we zegenen onze overheid met kundige mensen.
Naast vragen, proclameren en zegenen zijn we ook regelmatig bezig om in gebed iets te verklaren. Als we Gods wil weten dan kunnen we het uitspreken als een verklaring. Dat heeft te maken met een grens aan geven. Tot hier en niet verder. Wat vaak terugkomt bij een concrete onderwerp is dat we verklaren: ‘Alles moet aan het licht komen’. Wat heel soms gebeurt, is dat we een bevel uitspreken. Dat doen we alleen als we het allemaal zeker weten.”
Van der Staaij stapt ook op… Dat vind je vast een groot gemis. Wat is jouw ervaring met hem?
“Kees van der Staaij zorgde voor stabiliteit in de Tweede Kamer. Dat hij weggaat zal ook veel impact hebben. Ik heb een paar keer met hem geluncht en is het een warme persoonlijkheid, volledig betrouwbaar. Hij is een vader in het huis. Iedereen had respect voor dit langstzittende Kamerlid. Hij is ook regelmatig Kamerlid van het jaar geworden. Ik had in de afgelopen 13 jaar wel vaker met hem willen bidden. Dat heb ik wel met andere leden van de SGP gedaan. Maar met Kees was het op een hand te tellen.”
Je bent zelf evangelisch christen, hoe is jouw relatie met deze reformatorische fractie (en hoe verklaar je dat ze toch breder aanspreken dan refo’s)?
“Het samen bidden met leden van de SGP was wel lang een drempel, totdat Chris Stoffer in de Tweede Kamer kwam. Hij kwam ook naar ons huis van gebed (JHOP.eu) in Den Haag.”
De opvolger is Chris Stoffer, wat is dat voor persoon, heb jij nog een mooie herrinnering/anekdote over hem?
“Chris is heel vrijmoedig en staat erg open voor samenwerking met gelovigen uit verschillende kerken. Chris is echt een goede opvolger van Kees. Hij is stabiel en ook 100% betrouwbaar, en wijs. Eigenlijk zou je 150 van zulke mensen in de Tweede Kamer moeten hebben. Dan zou het land er echt anders uit zien.
Chris is een hardwerkende man een echte bestuurder. Maakt lang dagen en tegelijkertijd heeft hij, tijdens een ontmoeting, alle tijd voor je. Hij neemt de tijd. Een keer was er geen stoel meer vrij in de Tweede Kamer om op te zitten. We hebben toen een paar uur gewoon op de grond gezeten en gepraat over onze dromen.
Een fractievoorzitter, een vertegenwoordiger van het volk die gelooft in een geestelijk ontwaken van ons land. Dat geeft hoop!”
We konden ook regelmatig bidden. De zaken waar hij voor strijdt in de Tweede Kamer, daar bad ik dan in mee. Een tijdje geleden was Chris weer in ons huis van gebed en vroeg me of ik nog geloofde of er een opwekking zou komen in Nederland? Een geestelijk ontwaken. Dat veel mensen weer vurig God gaan dienen en Hem liefhebben. Maar ook dat er veel Nederlanders tot geloof gaan komen. Ik gaf hem een heel lang antwoord.
Zijn reactie daarop was: ‘Dat geloof ik ook’. Een fractievoorzitter, een vertegenwoordiger van het volk die gelooft in een geestelijk ontwaken van ons land. Dat geeft hoop!”
Denk je dat hij nog (andere) invloed heeft op het SGP-geluid?
“Ik denk inderdaad dat hij een nog breder publiek kan aanspreken.”





