Door deze site te gebruiken, gaat u akkoord met het Privacybeleid.
Accepteren
ReviveRevive
  • Home
  • Nieuws
  • God in Nederland
  • Geloof
  • Agenda
  • Over ons
  • Business
  • Doneren
Zoeken
Categorieën
  • Nieuws
  • God in Nederland
  • Geloof
  • Agenda
  • Business
  • Over ons
  • PREMIUM
  • Getuigenissen
  • Evangelisatie
  • Dagelijks leven
  • God in de wereld
Organisatie
  • Over ons
  • Account
  • Doneren
  • Contact
  • Beleidsplan
  • Privacyverklaring
Account
  • Mijn account
  • Mijn evenementen
  • Voeg een nieuw evenement toe
  • Mijn bladwijzers
© 2024 Revive.nl
Lezen: Misbruikt, gepest en nu bevrijd van ptss: “De GGZ-behandelaar zei: Ik heb nog nooit zo’n wonder meegemaakt”
Log in
Font ResizerAa
ReviveRevive
Font ResizerAa
  • Nieuws
  • God in Nederland
  • Geloof
  • Agenda
  • Business
  • Over ons
  • PREMIUM
  • Getuigenissen
  • Evangelisatie
  • Dagelijks leven
  • God in de wereld
Zoeken
  • Categorieën
    • Nieuws
    • God in Nederland
    • PREMIUM
    • Geloof
    • Getuigenissen
    • Evangelisatie
    • Evenementen
    • Dagelijks leven
    • God in de wereld
  • Organisatie
    • Agenda
    • Over ons
    • Doneren
    • Contact
    • Privacyverklaring
  • Account
    • Mijn account
    • Mijn evenementen
    • Voeg nieuw evenement toe
    • Mijn bladwijzers
Heb je een bestaand account? Log in
Volg ons
© 2023 Revive.nl
Nieuws

Misbruikt, gepest en nu bevrijd van ptss: “De GGZ-behandelaar zei: Ik heb nog nooit zo’n wonder meegemaakt”

Anneke Houtman
3 februari 2026
Delen
20 min leestijd
Delen

Lysanne (27) groeide op in een traditioneel christelijk gezin. “Ik had een best wel negatief godsbeeld en zag God als oordelend en straffend. Het idee dat God liefdevol en relationeel zou zijn, ging er bij mij niet in.” Als kind wordt ze misbruikt én gepest en dat overtuigt haar ervan dat ze nooit geboren had moeten worden en dat niemand haar wil.  “Omdat ik mij nooit gezien heb gevoeld om wie ik was, was ik al vrij jong gericht op het moeten presteren om liefde te verdienen.”

Dat Lysanne als jong kind een aantal jaar seksueel wordt misbruikt, bevestigt haar beeld dat ze waardeloos is, er niet toe doet. “Dat werd mijn kernovertuiging. Ik had nooit geboren moeten worden, want mensen willen mij niet.”

Op de basisschool en de middelbare school wordt ze gepest, van groep twee tot klas vier van de middelbare school. “Daar werd ik nog verder de grond ingetrapt.” Op de middelbare school wordt ze bedreigd door jongens in haar klas. “Ik gaf dat wel aan bij de juffen, maar die geloofden me niet. Dat gebeurde niet in hun klas, zeiden ze.” Op de middelbare school probeert ze voor iedereen zo min mogelijk zichtbaar te zijn. “Het waren manieren van coping om maar niet te hoeven voelen.”

Niks in te brengen

Hoewel ze christelijk wordt opgevoed, betrekt ze God niet in haar leven. “Ik was er heel erg van overtuigd dat God hetzelfde naar mij keek zoals de mensen die mij zo behandelden. Als mensen mij afwezen, zou God dat ook wel doen. Als mensen over mijn grenzen gingen, zou God dat ook wel doen. Ik had voor mijn gevoel niks in te brengen.”

Na de middelbare school stort Lysanne zich op haar studie. Ze werkt zich op van het mbo naar de universiteit. Ze heeft drie, vier bijbaantjes. Ook zorgt ze voor haar vader die een ernstig ongeluk had toen ze zestien was, en daarbij hersenletsel opliep. Haar moeder zit op dat moment mentaal in een moeilijke periode. Omdat ze het enige thuiswonende kind is, neemt ze veel zorgtaken op zich.  “Als coping begon ik ook met alcohol, ik sportte heel veel, at steeds minder. Een aantal jaar geleden, ik was bezig met mijn studie pedagogische wetenschappen, brak ik mijn been en tegelijkertijd ben ik heel hard mentaal ingestort. Ik geloof niet dat God mijn been heeft gebroken maar wel dat ik een noodrem nodig had.”

Van crisisdienst naar crisisdienst

De eerste herinneringen aan het seksueel misbruik komen naar boven. “Ik had die verdrongen. Binnen no time zat ik bij de crisisdienst. Ik was ontzettend depressief en suïcidaal. Er volgde een traject van drie jaar waarin ik van crisisdienst naar crisisdienst ging.” Lysanne doet aan zelfbeschadiging, drinkt teveel en eet te weinig. Ze probeert verschillende keren een eind aan haar leven te maken.

In die tijd wordt ze meerdere malen verkracht door een vreemde, in haar eigen huis. “Dat kostte me bijna mijn leven, zoveel agressie kwam erbij komen.” Het misbruik leidt weer tot nieuwe crises. “In die periode was ik heel gefrustreerd. Ik deed best wel mijn best om een einde aan mijn leven te maken, maar dat lukte telkens niet.” Hierdoor is Lysanne heel boos op God. “Ik riep het uit: ‘Waarom kan ik mijn leven niet beëindigen? Mensen zeggen wel dat we een vrije wil hebben, maar waarom lukt het dan niet?’ Elke keer als ze een poging doet om haar leven te nemen, belt er net iemand aan of wordt ze op een andere manier onderbroken. “God heeft op verschillende manieren ingegegrepen.”

Nachtmerries, psychoses, flashbacks

Na een langere opname lijkt de situatie te stabiliseren en krijgt Lysanne ambulante begeleiding. “Ik mocht naar huis maar ging weer volledig onderuit.” Weer is er de zelfbeschadiging, het eetprobleem, de alcohol. Ze heeft complexe ptss, flasbachks en slaapt niet. “Ik kreeg verschillende soorten slaapmedicatie tegen de nachtmerries, ik kreeg herbelevingen waarin ik volledig in wegschoot, een aantal psychoses; het was echt een vreselijke tijd.” Zelfs de GGZ is de wanhoop nabij.

Lysannes familie krijgt er weinig van mee. “Het contact is wisselend geweest en ook tijdje wat moeizamer. “Ze wisten wel dat ik was opgenomen maar niet de echte reden daarvan. Het seksueel misbruik is pas een jaar bekend in mijn  familie.” Lysanne ervaart veel onbegrip. “Dat is wel begrijpelijk, want ik deelde niks. Mensen zeiden: ‘Jij bent toch altijd die vrolijke meid vol energie en gezelligheid? Maar niemand wist hoe gebroken ik van binnen was.”

Letterlijk stilgezet

In februari vorig jaar wordt Lysanne ziek. “Dit zette me letterlijk stil. Ik stond voor de keuze om opnieuw opgenomen te worden of om me aan te melden voor intensieve traumabehandeling en daaropvolgend een opname.”

Dan krijgt ze een appje van een vrouw die ze al langer kent. “Ze schreef: ‘Weet jij wel eigenlijk wel dat Jezus het enige antwoord is en dat alleen Hij je kan helen en bevrijden? Dit kwam een paar uur nadat ik weer een zelfmoordpoging had gedaan. Ik dacht: Ik heb niks te verliezen, als niks lukt moet ik terug naar Jezus.” Het enige wat Lysanne kan uitbrengen is ‘Jezus, help!’ “Ik begon te huilen, ik weet niet hoe lang ik het naar Jezus uitgeroepen heb. Toen kreeg ik een beeld. Ik rende en zag mezelf steeds verder het duister in worden getrokken door de copingsmechanismen die ik had omarmd. In de verte zag ik een fel licht met een kruis en ik hoorde een stem: ‘Kies jij voor het leven of kies jij voor de dood? Als je voor het leven kiest, beloof ik je dat ik je overal van zal bevrijden en vrijzetten’. Jezus, als U het bent, kies ik voor het leven, reageerde ik. Ik wilde niet per se dood, maar ik wilde dit leven waarin ik werd beheerst door mijn mentale klachten, niet leven.”

Dubbele longontsteking

Een week later gaat ze naar de conferentie van Vrij Zijn. “Ineens werd ik heel erg ziek, dubbele longontsteking. Maar ik wist dat ik ernaar toe moest. In gehoorzaamheid ben ik in mijn auto gestapt en ik heb gezegd: ‘Als dit van U is, dan moet U het doen.’

Tijdens de conferentie vindt er een enorm wonder plaats. “Ik ben overal van vrijgezet. Van ptss, depressie, stemmen in mijn hoofd, suïcidaliteit. God daagde me ook uit om de medicatie voor de nacht te laten staan. Ik dacht: Dat kan niet, ik gebruikte al drie jaar alles door elkaar heen om te kunnen slapen. Toch deed ik het. Voor het eerst in jaren sliep ik weer.”

GGZ vertrouwde bubbel

Weer een week later is het gesprek met de GGZ gepland over wel of geen opname. “Ik heb de week ervoor gebeden en gevast met de vraag ‘Moet ik terug naar de GGZ?’ Voor mij was het ook een vertrouwde bubbel geworden. Maar God was heel duidelijk: ‘Jouw tijd in de GGZ zit erop, Ik ga de rest doen’.

De regiebehandelaar van de GGZ is verbaasd als ze Lysanne op gesprek heeft. “Zij zei: ‘Hoe gaat het met je? Volgens mij gaat het heel goed. Ik zit naar je te kijken, wat is er gebeurd? Wat heb je gedaan?’ Ik begon te getuigen over wat Jezus had gedaan en alsof het de normaalste zaak van de wereld was dat ik al twee weken vrij was van zelfbeschadiging, nachtmerries, herbelevingen en o ja, ook dat ik gestopt was met medicatie. En ik voel me ontzettend goed, besloot ik. Haar mond viel open open. ‘Wacht even, hier snap ik helemaal niks van’. Ik zei: ‘Dat snap ik, maar ik geloof dat God mij heeft bevrijd. Ik voel me gewoon heel goed. Wat ze toen zei, bevestigde wat God had gezegd: ‘Jij hoort niet meer thuis in de GGZ, jouw tijd in de GGZ zit erop’.”

Wat een wonder

“Ik begon te lachen. Zij dacht dat ze niet het goede antwoord had gegeven, maar ik dacht: laat maar. Voor haar geruststelling had ik eens per maand nog een follow-upgespre, De ene na de andere behandelaar was verbijsterd over wat er was gebeurd. Tijdens het slotgesprek hadden we het nog over de traumabehandeling. Ik zei: ‘Ik hoop dat u begrijpt dat ik dat niet meer ga doen.’ Er volgde nog een evaluatiegesprek. Die vrouw had nog geen verslag gelezen en ook haar mond viel open.  Ze zei: ‘Ik heb nog nooit van zo’n wonder gehoord’. Ik zei: ‘Amen, het is zeker een wonder. Zet je zwart op wit in mijn dossier?’ Ze vroeg of ze nog een keer een test mocht afnemen voor het dossier. Vervolgens kijkt ze op van haar computerscherm naar mij en terug. Ook haar mond stond open. “Ik snap hier niets van. Er komt niet eens meer gewone ptss uit.’ Ik zei: ‘Ik weet het, maar bedankt dat je het bevestigd hebt. Zo is mijn GGZ-traject afgerond.”

Door sommige vriendinnen word ik Gideon genoemd, omdat ik Gideon-dealtjes sluit met God. “

De vrijheid lonkt, maar na drie jaar hulpverlening weet Lysanne niet wat ze nu moet doen. ‘Oké Heer, en nu’, bad ik. ‘Het is tijd om het nieuwe, beloofde land in te nemen’, reageerde Hij. God leidt haar naar de I am School of Revival in Zwijndrecht. “Nou Heer, ik weet dat U een God van wonderen bent, maar ik woon in Amsterdam en moet nu in de buurt de school gaan wonen en ik ben niet ingeschreven. Door sommige vriendinnen word ik Gideon genoemd, omdat ik Gideon-dealtjes sluit met God. ‘Heer, als ik een woning krijg, ga ik naar de bijbelschool’, zei ik. God zei: ‘Daar ga ik voor zorgen als jij je huur opzegt.’ Oeh. Toch heb ik dat gedaan, in geloof.”

Lysanne bidt en vast opnieuw en schrijft zich in Dordrecht. Precies een week later werd ik gebeld door de organisatie waar ik me had ingeschreven. ‘Zoek jij nog een woning?’ vroegen ze. ‘Want er iets iets raars gebeurd. We waren in het systeem aan het kijken naar de eerstvolgende ingeschrevene en ineens zien we jouw naam van onderaan de lijst naar boven schuiven’. Ineens stond ik op nummer een! Een maand later woonde ik in Dordrecht.”

Innerlijke genezing

Sinds ze is begonnen op de bijbelschool, heeft Lysanne veel innerlijke genezing ontvangen. Dat begon met mijn Godsbeeld. Ik kwam erachter dat ik heel veel angst had voor God als vader, maar ook voor de Heilige Geest? Wat als God ook over mijn grenzen zou heengaan? Ik heb heel veel herstel en waarheid mogen ontvangen. Wat me het meest veranderd heeft op de bijbelschool is de realisatie dat God van mij houdt. Rationeel wist ik dat, maar het ook echt voelen is next level. Wij hebben Hem lief, omdat Hij ons eerst liefgehad heeft (1 Johannes 4:19). God nam me mee terug naar de conferentie waar Hij had beloofd om mij te bevrijden en te genezen. ‘Denk je dat Ik je ook had bevrijd als Ik niet van je had gehouden?’ Ik begon te huilen. ‘Nee, want dan zou het geen zak schelen hoe ik erbij zat, dus U moet wel echt van mij houden.’ En dan niet om wat ik doe, maar om wie ik ben. Hoewel ik christelijk ben opgevoed, kreeg ik ineens die openbaring. Het verandert je perspectief, je identiteit die flink verbrijzeld is.”

Er is al veel geheeld in het leven van Lysanne. “Ik krijg heel vaak het beeld van de gebroken Japanse vaas die wordt gelijmd met gouden lijm. God heeft hier al vaak over gesproken. Dit is wat je hart is. Het was gebroken, maar Ik heb het gelijmd met Mijn gouden lijm.’ Nu is het onbreekbaar en vanaf daar kan Zijn licht schijnen. Ik geloof dat mijn getuigenis hoop en zegen brengt voor anderen. Ik was die verloren zoon en God had al die tijd als een vader op mij staan wachten en mij Thuis welkom geheten. Dat is levensveranderend.”

Wonder van vergeving

Een ander wonder dat plaatsvond in Lysannes leven is dat ze degene die haar misbruikt heeft, kan vergeven. “Er heeft zelfs verzoening plaatsgevonden. Ik had een heel verkeerd beeld van wat vergeving is en dacht: Dat ga ik niet doen, want het is niet oké wat hij heeft gedaan. Als ik hem vergeef, praat ik het goed of zeg ik dat het misbruik mijn eigen schuld was. Maar ik heb mogen leren om het oordeel los te laten en aan God te geven. Ook is er wel het diepe besef dat als Jezus van mij houdt en voor mij gestorven is, dat Hij dat dan ook deed voor die ander. Je mag gruwen van een daad, maar die staat los van de persoon. Jezus haat de zonde maar heeft de zondaar lief. God leert mij om de persoon lief te hebben en dat is pure genezing van je hart.”

De manier waarop de verzoening plaatsvond, is ook bijzonder. “We hadden geen contact, maar ik wist dat God van mij vroeg om face to face te zeggen: ‘Ik heb je vergeven.’ Dat soort ideeën komt niet bij mezelf vandaan, dus het moet God zijn die het vraagt.  Voordat ik de woorden kon uitspreken, zei diegene zelf tegen mij: ‘Mag ik eerst, want ik wil je om vergeving vragen.’ Ik zei dat ik net wilde gaan zeggen dat ik had vergeven.” Ook de relatie met haar familie verandert. “Ik kom best uit een traditionele hoek en de bijbelschool is niet heel traditioneel, maar ik heb geleerd dat het niet uitmaakt in welke stroming je zit, als je de mens erachter maar ziet. Ik leer om door de ogen van Jezus naar mijn familie te kijken, haar te bidden en te zegenen. Harten kan ik niet veranderen, maar mijn taak is liefhebben, dat doet al veel.”

Rond de zomer zit het eerste jaar bijbelschool er voor Lysanne op. Ze weet nog niet wat volgend jaar brengt, wellicht een tweede jaar. “Ik ben zoekende naar de weg die ik mag gaan. Welke afslag mag ik nemen, Heer?” Wel weet ze dat dat God haar roept om andere vrouwen met vergelijkbare achtergrond bij te staan. “In bebruari ben ik met een groep vanuit I AM op reis geweest naar de Filipijnen om vrouwen in de prostitutie te helpen. Hoe dit er verder uit gaat komen te zien, is voor mij nog een vraag, maar ondertussen getuig ik op verschillende plekken om Hoop en Licht te brengen in de levens van anderen.Lysanne is blij dat ze haar getuigenis kan deen. “Het gaat niet om mij, maar ik wil God alle eer geven voor datgene wat Hij in mensenlevens kan doen.”

I Am School of Revival

De I AM School of Revival onderscheidt zich doordat het lesprogramma is gericht op het vormen van de identiteit. Schoolleider Lenneke van der Jagt: “Het eerste jaar hebben we veel aandacht voor genezing van het hart en de vorming van identiteit. Wie ben je, hoe ben je gemaakt door God, wat heb je meegemaakt, waar mag God komen met Zijn genezing, heling en troost? Het tweede jaar gaat het meer om karaktervorming en leiderschap. We gaan voor een geheeld hart en onze missie is om discipelen de wereld in te zenden die ‘zoals Hij in deze wereld zijn’.
De school is in 2023 gestart. Dit jaar zijn er dertig studenten. Er is een fulltime en een parttime programma, van een tot vier jaar. De I AM School of Revival is een interkerkelijke school er is ruimte voor mensen uit allerlei kerken. “Qua identiteit scharen we ons onder charismatisch, maar er is ook een studente uit de hervormde kerk die zich helemaal thuisvoelt bij ons.“

Meer informatie? Kijk op Bijbelschool | Interkerkelijk | School of Revival

Beste lezer,
Onze artikelen zijn gratis te lezen, zodat we laagdrempelig honderdduizenden christenen én niet-christenen kunnen bereiken met het goede nieuws. Help jij ons om dit te blijven doen? Met jouw partnerschap kunnen we direct meer mensen bemoedigen, en het evangelie verder verspreiden op plekken waar het normaal niet komt.

ZAAI JIJ MEE? Klik hier!

Stuur een tip naar de redactie

Deel jouw evenement of nieuws met Revive en help Gods werk in Nederland te verspreiden.

Tip insturen

Meld u aan voor de nieuwsbrief

Lees wat God in Nederland doet!
Vorig artikel ‘Single-zijn is aantrekkelijk!’: Conferentie focust op de kracht van singles
Volgend artikel Ben Verboom werd door zijn verslaafde moeder te vondeling gelegd: “Aan haar sterfbed zei ik: ‘Mam, je hebt het goed gedaan'”
Geen reacties Geen reacties

Geef een reactie Reactie annuleren

Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

Populaire artikelen

SGP en ChristenUnie verbolgen over abortus van gezonde kindjes van 22 en 23 weken: “Onze samenleving is ziek”
15 juli 2026
Katholieke kerk van Messi is vol lof, ondanks WK-controverse rond Argentinië: “Hij is een man van geloof”
15 juli 2026
Jannica van Barneveld op De Betteld: “Hoe meer je tot God nadert, hoe meer Hij je kan veranderen”
16 juli 2026
Als zevenjarige had Linda kanker, bijna vijftig jaar later is ze bevrijd van dat trauma: “Ik voel me veel lichter en zachter”
15 juli 2026

Vergelijkbare artikelen

Nieuws

Gospel at the station: Presence ervaart Gods aanwezigheid op Leiden Centraal

20 januari 2023
Nieuws

Worship Boat Parade Amsterdam zaterdag 14 september 2024

22 augustus 2024

Belangengroep Privacy First uit felle kritiek op invoering vaccinatiebewijs

2 mei 2021
Nieuws

Geef een baby en zijn ouders een goede start met God

25 september 2024
//

Vermelden wat God doet in Nederland, om een katalysator te zijn voor een beweging van God.

ReviveRevive
Volg ons
© 2024 Revive.nl
  • Over ons
  • Account
  • Doneren
  • Contact
  • Beleidsplan
  • Privacyverklaring
Welkom terug!

Log in op uw account

Username or Email Address
Password

Wachtwoord vergeten?