ENSCHEDE / DAMASCUS – De Syrisch-Nederlandse Rouda Bishara uit Enschede verloor zeven familieleden bij een terreuraanslag op een kerk in Damascus. Tijdens een kerkdienst in de Mar Elias-kerk blies een IS-strijder zichzelf op, nadat hij het vuur had geopend op de aanwezige gelovigen. De aanslag, die plaatsvond op zaterdag 22 juni, kostte aan zeker 25 mensen het leven. Meer dan zestig raakten gewond.
Onder de doden bevinden zich Roudas zus Lourans, haar oom en tante, en een neefje van vijf jaar oud. “We konden niet eens afscheid nemen. Er waren amper herkenbare lichamen,” zegt Bishara. “Het verdriet is onmenselijk. Alles wat we hebben zijn foto’s van vóór die dag.”
‘Ze kwamen alleen maar bidden’
De explosie vond plaats rond het middaguur tijdens een reguliere dienst van de Grieks-orthodoxe gemeenschap in de wijk Dweila in Damascus. Volgens lokale bronnen stormde de aanvaller de kerk binnen, opende het vuur en blies zichzelf vervolgens op tussen de kerkbanken. Op camerabeelden is te zien hoe gelovigen halsoverkop proberen te vluchten.
De kerkelijke gemeenschap in Enschede is diep geschokt. In de Antoine de Grote Antiocheens-orthodoxe kerk werd vorige week een herdenkingsdienst gehouden, gevolgd door een stille tocht waar honderden mensen bij aanwezig waren. “Ze kwamen alleen maar bidden. Dat dit hun einde was, is onvoorstelbaar,” zegt priester Basilios.
Christenvervolging opnieuw zichtbaar
Volgens mensenrechtenorganisaties maakt de aanslag opnieuw duidelijk hoe kwetsbaar christelijke gemeenschappen in Syrië nog altijd zijn. Sinds het uitbreken van de burgeroorlog zijn veel kerken doelwit geworden van gewelddadige aanvallen. Christenen vormen nog slechts 10 tot 15 procent van de Syrische bevolking en leven onder constante druk van zowel extremistische groeperingen als overheidscontrole.
Een nichtje van Rouda raakte ernstig gewond aan haar oog en moet in juli geopereerd worden in Libanon. Een neefje ligt nog in kritieke toestand in het ziekenhuis. “Mijn familie is verscheurd. We proberen te rouwen, maar we weten niet eens waar we moeten beginnen,” zegt Bishara.
Politieke oproep: ‘Christenen zijn niet veilig’
In Den Haag klinken intussen kritische geluiden. NSC-Kamerlid Isa Kahraman roept het kabinet op om het landenbeleid aan te passen. “De Nederlandse overheid erkent christenen in Syrië nog altijd niet als kwetsbare minderheid. Dat moet veranderen. Deze aanslag laat zien dat terugkeer voor hen geen optie is.”
Priester Basilios sluit zich daarbij aan: “De situatie is schrijnend. De wereld kijkt weg, maar de vervolging is reëel. Als kerkleider zie ik de angst bij mijn mensen.”
Geen graf, geen rust
Voor Rouda is het gemis het moeilijkst. “We hebben geen graf om bloemen bij te leggen. Geen plek om te huilen. Alleen stilte, en herinneringen.” Ondanks de verwoestende klap blijft ze zich inzetten voor haar gemeenschap. “We zullen blijven spreken, blijven herdenken. Want als wij het niet doen, vergeet de wereld wat er gebeurt met onze mensen.”

