Vlak voor de stemmingen over de Asielnoodmaatregelenwet, veroorzaakte de brief van minister Van Weel verwarring over het strafbaar stellen van hulp bij illegaliteit. Zonder onderbouwing lijkt hij te zeggen dat álle hulp strafbaar wordt, terwijl het amendement Vondeling (PVV) alleen gaat over opzettelijke hulp om mensen in de illegaliteit te houden en aan het gezag te onttrekken.
De SGP kan niet leven met de uitleg van de minister. Kamerlid Chris Stoffer: “Het kan niet zo zijn dat het aanbieden van een kopje koffie, soep, een bed of een stoel strafbaar wordt in Nederland. Barmhartigheid mag nooit strafbaar zijn.” De NSC benadrukt: “Hulp zoals medische zorg, onderdak en voedsel mag niet strafbaar zijn.” Ook deze partij wil duidelijkheid. Don Ceder van ChristenUnie: “Mijn gedachten waren gisteren bij al die medewerkers en vrijwilligers van bijvoorbeeld het Leger des Heils, de Pauluskerk en straatartsen zoals Michelle van Tongerloo. Al die kerken in Nederland die hulp bieden ongeacht verblijfsstatus van mensen. Zoals het hoort.”
Wetgeving hoort geen instrument te zijn voor politieke profilering, benadrukt Don. “Het zijn geen campagneslogans, maar bepalingen die diep ingrijpen in mensenlevens. Dat vraagt van iedere parlementariër om zorgvuldigheid, een inzet om kwalitatief hoogstaande debatten met elkaar te voeren en een plicht om goed na te denken over de gevolgen, ook als het electoraal niet uitkomt.”
De SGP heeft drie extra waarborgen aan de minister gevraagd: een spoedadvies van de Raad van State, een voorbehoud op inwerkingtreding van dit onderdeel van de wet én een extra beraadslaging met de Tweede Kamer. Stoffer: “Na de ontstane verwarring zijn deze drie extra waarborgen noodzakelijk. Nu de minister dit heeft toegezegd kan de SGP vandaag met overtuiging instemmen met het totaalpakket voor strenger asielbeleid. Het is iets waar Nederland al jarenlang naar snakt.”





