Door deze site te gebruiken, gaat u akkoord met het Privacybeleid.
Accepteren
ReviveRevive
  • Home
  • Nieuws
  • God in Nederland
  • Geloof
  • Agenda
  • Over ons
  • Business
  • Doneren
Zoeken
Categorieën
  • Nieuws
  • God in Nederland
  • Geloof
  • Agenda
  • Business
  • Over ons
  • PREMIUM
  • Getuigenissen
  • Evangelisatie
  • Dagelijks leven
  • God in de wereld
Organisatie
  • Over ons
  • Account
  • Doneren
  • Contact
  • Beleidsplan
  • Privacyverklaring
Account
  • Mijn account
  • Mijn evenementen
  • Voeg een nieuw evenement toe
  • Mijn bladwijzers
© 2024 Revive.nl
Lezen: Achtergrondartikel onlogisch antisemitisme
Log in
Font ResizerAa
ReviveRevive
Font ResizerAa
  • Nieuws
  • God in Nederland
  • Geloof
  • Agenda
  • Business
  • Over ons
  • PREMIUM
  • Getuigenissen
  • Evangelisatie
  • Dagelijks leven
  • God in de wereld
Zoeken
  • Categorieën
    • Nieuws
    • God in Nederland
    • PREMIUM
    • Geloof
    • Getuigenissen
    • Evangelisatie
    • Evenementen
    • Dagelijks leven
    • God in de wereld
  • Organisatie
    • Agenda
    • Over ons
    • Doneren
    • Contact
    • Privacyverklaring
  • Account
    • Mijn account
    • Mijn evenementen
    • Voeg nieuw evenement toe
    • Mijn bladwijzers
Heb je een bestaand account? Log in
Volg ons
© 2023 Revive.nl
Nieuws

Achtergrondartikel onlogisch antisemitisme

Thomas Fiege
28 november 2023
Delen
8 min leestijd
Antisemitisme
Delen

In Amsterdam werden in de aanloop naar de verkiezing wel heel bijzondere verkiezingsposters aangeplakt. Lijsttrekkers werden hierop met een aangepaste slagzin als medeplichtigen van genocide afgeschilderd. Een bijzondere stemwijzer die natuurlijk alles te maken had met de oorlog tussen Israël en Hamas in Gaza. “Genocide.” De media hebben er de mond van vol en ook op social media struikel je over de berichten waarin deze term wordt aangewend. Maar het gaat verder dan dat. In gesprekken en in berichtgeving verschuift de tendens steeds meer naar openlijke haat voor Joden.

“Israël is kanker”, was ergens met rode letters op een plattegrondbord gekalkt. Het is tekenend voor de haat die de acties van Israël in Gaza bij mensen oproept en die wordt gevoed door steeds ernstigere beschuldigingen, zoals: wrede bezettter, onderdrukker, kolonisator, apartheidsstaat, zionistisch regime vol walgelijke racisten en zelfs nieuwe Hitlers.

“Israël zou van plan zijn om een kanaal aan te leggen…”

En het blijft niet alleen bij schelden. Er worden namelijk voortdurend meer redenen gegeven om Israël en de Joden te haten. Zo gonst het online van de geruchten over een kanaal dat Israël van plan zou zijn om aan te leggen om de Rode Zee met de Middellandse Zee te verbinden. Het kanaal zou kunnen concurreren met het Egyptische Suezkanaal en er zou bijzondere interesse in zijn vanuit de Westerse wereld. Het kanaal zou dwars door Gaza heen komen te lopen, zo wordt er gezegd, en daarom moet Gaza worden “schoongeveegd”. Deze theorie, die in eerste instantie voornamelijk op websites vol complottheorieën te vinden was, wordt nu steeds meer door reguliere websites en op social media opgepakt. Volgens een Egyptische minister is Israël een kolonisator en een bondgenoot van andere koloniale machten, die als hoogste doel onder meer de vernietiging van Egypte op de planning heeft staan.

“De christenen hadden nu de Joden als uitverkoren volk vervangen, … (Joden) hadden schuld aan al het slechte dat hun overkwam.”

Langzaamaan zie je de verontschuldiging voor Jodenhaat vorm aannemen, namelijk: antisemitisme is de schuld van de Joden zelf. Johan Derksen zei in een tv-programma letterlijk dat de afschuwelijke aanslagen in Israël de schuld was van de Joden zelf. Het is een eeuwenoud verschijnsel, Jodenhaat en de schuld ervan bij henzelf leggen. Wist je dat de kerk hier ook een actieve rol in heeft gespeeld? Een groot gedeelte van de Jodenhaat in Europa kwam voort uit de opvattingen van de kerkvaders in de eerste eeuwen na Christus. Allereerst brachten zij de vervangingsleer. Joden waren Godsmoordenaars volgens hen, en zij droegen de schuld voor Jezus’ kruisdood. De christenen hadden nu de Joden als uitverkoren volk vervangen als straf voor hun zonden, omdat zij Jezus niet erkenden als de Messias (verlosser). Daarom hadden zij schuld aan al het slechte dat hun overkwam. En dit idee leeft nog altijd voort. Ook Maarten Luther trok in sommige van zijn werken stevig van leer tegen Joden en schuwde scheldwoorden daarbij niet.

“Bij een kerkvergadering werd besloten dat Joden in Europa voortaan een geel merkteken of een Jodenhoed moesten dragen.”

Al in de 13e eeuw werd bij een kerkvergadering besloten dat Joden in Europa voortaan een geel merkteken of een Jodenhoed moesten dragen. En de restricties die de kerk aan Joden oplegde zorgde er uiteindelijk voor dat ze volledig uit Engeland en Frankrijk werden verbannen. Allerlei functies in de maatschappij waren voor Joden uitgesloten. Toen de kerk in de 12e eeuw een verbod legde op het uitlenen van geld tegen rente, werd voor Joden een uitzondering gemaakt. Zij mochten dit zondige werk wel doen. Al eeuwenlang bestonden er vooroordelen over Joden en geld vanwege het verraad van Judas en de handelaren in de tempel die Jezus verdreef. Maar juist dit zondige werk gaf aanleiding voor allerlei nieuwe complottheorieën over de financiële macht die Joden naar zich toe zouden trekken. Joden werden in de Middeleeuwen in sommige plaatsen al verplicht om in getto’s te wonen. En de wildste verhalen deden over hen de ronde. Ze zouden kindermoordenaars zijn en het bloed van kinderen gebruiken voor matzes. Ook zouden ze de pest hebben veroorzaakt… Allemaal redenen tot uitsluiting en geweld.

Aan het begin van de 20ste eeuw raakte de Westerse wereld steeds meer in de ban van een complot dat vermogende Joden in het geniep zouden beramen om de wereldheerschappij naar zich toe te trekken met behulp van verregaande ingrepen. De Eerst Wereldoorlog zou bijvoorbeeld door hen in gang gezet zijn en ze zouden met hun plannen ook verantwoordelijk zijn voor alle financiële malaise in de wereld in de jaren ’30.

“Een ziekte kun je niet bestrijden zonder de veroorzaker te vernietigen.”

Volgens Hitler waren Joden ziektekiemen, en een ziekte kun je niet bestrijden zonder de veroorzaker te vernietigen. De invloed van de Joden zou volgens hem nooit verdwijnen zonder de veroorzaker, de Jood, uit ons midden te verwijderen. “Israël is kanker…” Stalin bedacht in de jaren vijftig een complot dat Joodse artsen de staat ondermijnden door belangrijke overheidsfunctionarissen te vergiftigen, en Joden werden ook herhaaldelijk door hem beschuldigd van spionage voor de Verenigde Staten (VS). Het leidde tot een golf aan antisemitisch geweld. Ook nu nog vieren complottheorieën over Joodse wereldoverheersing en infiltratie ten behoeve van het Westen hoogtij, met name in het Midden-Oosten.

De recente gebeurtenissen in Gaza geven in ieder geval al genoeg reden voor demonstranten wereldwijd om op te roepen Joden uit heel Israël te verwijderen. Een wens die al decennia leeft in buurlanden van Israël. En wereldwijd zijn ze ook reden genoeg om antisemitisme te vergoelijken, zelfs wanneer deze acties uitdraaien op geweld. Joden wereldwijd voelen zich hierdoor steeds minder veilig. Nu al wordt duidelijk dat dit een ongekende stroom van immigranten naar Israël op gang brengt, zoals in een eerder artikel werd beschreven. Hiermee worden eeuwenoude profetieën voor onze ogen worden vervuld. Te midden van alle tumult en dreiging mogen we dan ook zien dat God Zijn eeuwige plan volvoert.

Meer weten? Lees hier de interviews met Freek Vergeer en Benny Morris over het conflict:

https://www.ewmagazine.nl/ewpodium/opinie/2023/10/cidi-hamas-lapt-het-humanitair-oorlogsrecht-aan-zijn-laars-1372358/

https://www.groene.nl/artikel/ze-willen-de-palestijnse-vlag-boven-jeruzalem-zien-wapperen

Of bekijk de tijdlijn van antisemitisme in Europa hier: https://antisemitismetijdlijn.nl/docs/Tijdbalk_docentenhandleiding.pdf

Beste lezer,
Onze artikelen zijn gratis te lezen, zodat we laagdrempelig honderdduizenden christenen én niet-christenen kunnen bereiken met het goede nieuws. Help jij ons om dit te blijven doen? Met jouw partnerschap kunnen we direct meer mensen bemoedigen, en het evangelie verder verspreiden op plekken waar het normaal niet komt.

ZAAI JIJ MEE? Klik hier!

Stuur een tip naar de redactie

Deel jouw evenement of nieuws met Revive en help Gods werk in Nederland te verspreiden.

Tip insturen

Meld u aan voor de nieuwsbrief

Lees wat God in Nederland doet!
Vorig artikel Israël Aliyah Aantal aliyah-aanvragen explodeert: “Die immense vreugde, dat goede wat Jeremia profeteerde zien wij voor onze ogen gebeuren”
Volgend artikel Chosen Kids Nieuwe Single ‘U bent alles’ van Chosen Kids brengt inspiratie en boodschap van Gods overvloed
Geen reacties Geen reacties

Geef een reactie Reactie annuleren

Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

Populaire artikelen

SGP en ChristenUnie verbolgen over abortus van gezonde kindjes van 22 en 23 weken: “Onze samenleving is ziek”
15 juli 2026
Jannica van Barneveld op De Betteld: “Hoe meer je tot God nadert, hoe meer Hij je kan veranderen”
16 juli 2026
Katholieke kerk van Messi is vol lof, ondanks WK-controverse rond Argentinië: “Hij is een man van geloof”
15 juli 2026
Lotte Bloem bundelt bijzondere geloofservaringen van kinderen: “Ik zag hen tijdens gebed veranderen”
17 juli 2026

Vergelijkbare artikelen

Geloof

Hoe activeer je het spreken in tongen?

3 mei 2022
Nieuws

Hillsong London terug naar Nederland voor 3 concerten in juni 2022

13 mei 2022
Nieuws

Arise and Shine in Amsterdam: vanavond de laatste avond

20 januari 2023
Nieuws

Trap het jaar goed af met het One Event in Ede! 

11 december 2024
//

Vermelden wat God doet in Nederland, om een katalysator te zijn voor een beweging van God.

ReviveRevive
Volg ons
© 2024 Revive.nl
  • Over ons
  • Account
  • Doneren
  • Contact
  • Beleidsplan
  • Privacyverklaring
Welkom terug!

Log in op uw account

Username or Email Address
Password

Wachtwoord vergeten?