In Bukhara, een stad in Oezbekistan die in de islam wordt gezien als het centrum van centrum van islamitische kennis, spiritualiteit en architectuur, is een bijzondere ontwikkeling gaande. Er is een grote openheid onder moslims voor het christendom. “We zitten op de grond, drinken thee, zingen en vertellen hoe Jezus ons leven heeft geraakt. Veel moslims vertellen ons dan over dromen die ze over Jezus hebben gehad.”
Bukhara wordt beschouwd als ‘Koepelstad van de islam’, onder meer omdat het de geboortestad is van Imam al-Bukhari, de auteur van de belangrijkste hadith-verzamelingen. Er waren toonaangevende koranscholen en bibliotheken. De Magok‑i‑Attari is de oudste nog bewaarde moskee in heel Centraal-Azië. De islam is diep verweven met de nationale identiteit en cultuur. Juist in deze stad is er een honger naar het Woord.
Het aantal christenen in Oezbekistan is klein, slechts 0,3 procent van de bevolking. “We maken vandaag de dag verbazingwekkende veranderingen door in Oezbekistan, en dat begon allemaal enkele jaren geleden met de nieuwe regering”, zegt Egor Papov van het Bijbelgenootschap van Oezbekistan.
Meer religieuze vrijheid
De verandering begon in 2016, toen president Shavkat Mirziyoyev aantrad en een golf van modernisering en hervormingen inluidde, waaronder meer religieuze vrijheid. Christenen zijn de president dankbaar dat hij meer kerken toestaat om een wettelijke vergunning te krijgen.
Dr. Roman Tsoy, een plaatselijke arts en predikant, bevestigt deze verschuiving. “Tegenwoordig staan veel Oezbeken open voor het evangelie van Jezus”, zegt hij. “Ze willen het Woord van God lezen, vragen ons om voor hen te bidden en nodigen ons uit in hun huizen.”
Dromen
In Bukhara leidt voorganger Likov Oleg drie huiskerken. Hij zegt dat muziek een belangrijke rol heeft gespeeld bij het openen van de harten van moslims. “We zijn getuige van hoe God op wonderbaarlijke wijze het leven van mensen raakt”, zegt hij. “We zitten op de grond, drinken thee, zingen en vertellen hoe Jezus ons leven heeft geraakt. Veel moslims vertellen ons dan over dromen die ze over Jezus hebben gehad.”
Een man vertelde Oleg: “Ik zag Jezus in een droom. Hij liet me Zijn handen zien, ik zag de spijkersporen, en Hij zei: ‘Kom naar mij.’ ” Steeds meer moslims komen tot bekering.
Kerk groeit
Op het platteland wandelen christenen kilometers door ruige bergen om samen te komen in huiskerken. Een van die bijeenkomsten wordt bijgewoond door Oezbeken, Kazachen, Russen, Zuid-Koreanen en anderen. “De laatste tijd leggen we via het initiatief School Without Walls meer nadruk op evangelisatie en het bereiken van jonge mensen”, aldus pastor Bemurzaev Baurjan van Source of Life Church. “En de kerk groeit.”
Van de bruisende straten tot in historische steegjes, vindt er een geestelijke verschuiving plaats. Het is stil, vaak verborgen voor het publiek en nog steeds kwetsbaar, maar voor de betrokkenen is het een gedurfde uiting van geloof in een land dat doordrenkt is van eeuwenoude islamitische tradities. Pastors vertellen ons dat de verschuiving zich huis voor huis voltrekt. Voor de gelovigen hier markeert het het begin van een nieuw hoofdstuk, dat zich ontvouwt langs het oude pad van de legendarische Zijderoute.
Bron: CBN News




