Door deze site te gebruiken, gaat u akkoord met het Privacybeleid.
Accepteren
ReviveRevive
  • Home
  • Nieuws
  • God in Nederland
  • Geloof
  • Agenda
  • Over ons
  • Business
  • Doneren
Zoeken
Categorieën
  • Nieuws
  • God in Nederland
  • Geloof
  • Agenda
  • Business
  • Over ons
  • PREMIUM
  • Getuigenissen
  • Evangelisatie
  • Dagelijks leven
  • God in de wereld
Organisatie
  • Over ons
  • Account
  • Doneren
  • Contact
  • Beleidsplan
  • Privacyverklaring
Account
  • Mijn account
  • Mijn evenementen
  • Voeg een nieuw evenement toe
  • Mijn bladwijzers
© 2024 Revive.nl
Lezen: Kun je door mee te doen aan de ramadan en islamitische vieringen deuren openen voor demonische machten?
Log in
Font ResizerAa
ReviveRevive
Font ResizerAa
  • Nieuws
  • God in Nederland
  • Geloof
  • Agenda
  • Business
  • Over ons
  • PREMIUM
  • Getuigenissen
  • Evangelisatie
  • Dagelijks leven
  • God in de wereld
Zoeken
  • Categorieën
    • Nieuws
    • God in Nederland
    • PREMIUM
    • Geloof
    • Getuigenissen
    • Evangelisatie
    • Evenementen
    • Dagelijks leven
    • God in de wereld
  • Organisatie
    • Agenda
    • Over ons
    • Doneren
    • Contact
    • Privacyverklaring
  • Account
    • Mijn account
    • Mijn evenementen
    • Voeg nieuw evenement toe
    • Mijn bladwijzers
Heb je een bestaand account? Log in
Volg ons
© 2023 Revive.nl
Column

Kun je door mee te doen aan de ramadan en islamitische vieringen deuren openen voor demonische machten?

Revive
26 februari 2026
Delen
7 min leestijd
Delen

In een tijd waarin solidariteit en verbinding belangrijk zijn, kiezen sommige christenen ervoor om uit respect mee te doen aan de ramadan of islamitische vieringen bij te wonen. Dat lijkt op het eerste oog prima, maar het roept ook wel een duidelijke vraag op: is het enkel een liefdevolle steunbetuiging of heeft het geestelijke implicaties?

Tekst: Arnoud Troost

Om deze vraag goed te beantwoorden, moeten we zorgvuldig lezen wat Paulus schrijft in 1 Korinthe 8 en 10. Want op het eerste gezicht lijkt hij twee verschillende dingen te zeggen.


1. Paulus schrijft in 1 Korinthe 8 — “Een afgod is niets”

In hoofdstuk 8 van de brief aan de gemeente te Korinthe bespreekt Paulus het eten van offervlees dat aan afgoden was gewijd. Hij schrijft:

“Wij weten dat een afgod niets is in de wereld en dat er geen andere God is dan Eén.” — 1 Korinthe 8:4 (HSV)

Hier relativeert Paulus de macht van afgoden. Een beeld heeft geen eigen kracht. Er schuilt geen macht in een beeld van hout of steen. Hier hoeven we dus niet bang voor te zijn. Maar Paulus stopt daar niet.

2. Paulus schrijft in 1 Korinthe 10 — “Wat zij offeren, offeren zij aan demonen”

In hoofdstuk 10 gaat hij verder. En hier wordt hij maakt hij een scherper onderscheid:

“Wat zeg ik dan? Dat een afgod iets is? Of dat een afgodenoffer iets is? Nee, maar dat wat de heidenen offeren, zij dat aan demonen offeren en niet aan God; en ik wil niet dat u gemeenschap hebt met de demonen.”  — 1 Korinthe 10:19–20 (HSV)

Nu zegt Paulus nog steeds niet dat het beeld kracht heeft, maar dat achter afgoderij geestelijke machten werkzaam zijn. 

Wat is nu concreet het verschil hier?

  • Hoofdstuk 8 gaat over offervlees dat op de markt verkocht wordt en de gelovige dan koopt en nuttigt — indirect verbonden.
  • Hoofdstuk 10 gaat over actieve deelname aan een religieuze offermaaltijd — directe participatie.

Het ene gaat over voeding wat bestemd was als offervlees en uiteindelijk weer op de openbare markt terecht komt. Paulus zegt: “we zijn vrij en mogen dit gewoon kopen en eten. Tenminste, zolang je andere gelovige geen aanstoot geeft”. 

Het andere gaat over gemeenschap. Echt meedoen met de rituelen en offeren aan andere goden. Paulus zegt in andere woorden hierover: “dat is geestelijk overspel. Je bent dan demonen aan het aanbidden”. 

En daar trekt Paulus een duidelijke grens:

“U kunt niet de drinkbeker van de Heere drinken en de drinkbeker van de demonen.” — 1 Korinthe 10:21 (HSV)

Dat is niet alleen zonde, maar ook gevaarlijk. Door de afgoden te aanbidden komen we in geestelijke aanraking met hen en stellen wij ons open voor deze machten.

3. Wat betekent dit voor deelname aan islamitische religieuze vieringen?

Hier moeten we onderscheid maken. Er zit een duidelijk verschil tussen:

  • Een moslim liefhebben en respectvol ontmoeten
  • Een iftar-maaltijd bijwonen als sociale gast
  • Actief meedoen aan religieuze gebeden of rituelen

Paulus trekt heel duidelijk de lijn bij religieuze participatie. Op het moment dat we daadwerkelijk mee gaan doen met hun gebeden of rituelen, dan zijn we geestelijk overspel aan het plegen – ongeacht je hartgesteldheid.

De islam erkent Jezus niet als Zoon van God en verwerpt Zijn kruis als verzoening. Johannes schrijft: “Ieder die de Zoon loochent, heeft ook de Vader niet.”  — 1 Johannes 2:23 (HSV)

Dat betekent dat aanbidding binnen de islam niet gericht is tot de Vader zoals geopenbaard in Christus. En aanbidding is nooit neutraal.

4. Open je dan een demonische deur?

Dan de overduidelijke vraag die blijft staan: open we dan een deur voor de demonische wereld? De Bijbel vertelt ons niet dat een dergelijke stap gelijk een open deur is waardoor er een demon komt, maar het sluit het ook niet uit. En vanuit mijn ervaring wil ik je er ernstig voor waarschuwen.

Als we kijken naar de Schrift dan zegt het ons:

  • Participatie met hun ‘aanbidding’ is gemeenschap
  • Dergelijke gemeenschap verbindt je met een demonische bron
  • We zijn al één met Jezus, we mogen deze eenheid niet weggeven door overspel te plegen met demonische machten

Paulus geeft in beide hoofdstukken een volwassen kader. We hoeven niet in angst of bijgeloof te leven. We zijn vrij in Christus om ons leven ten volle te leven – mits we anderen geen aanstoot bezorgen. Er ligt wel een hele duidelijke grens bij deelname aan geestelijke activiteiten van een ander geloof. 

Conclusie

Kun je door mee te doen aan islamitische religieuze praktijken deuren openen voor demonische invloeden? Als het gaat om actieve deelname aan aanbidding buiten Christus, dan laat Paulus weinig ruimte: dat is geestelijke gemeenschap met een andere bron.

Maar als het gaat om relatie met het oog op evangelisatie zonder participatie, dan is er vrijheid — mits met onderscheidingsvermogen.

Christenen zijn geroepen tot vrijheid. Maar niet om deze vrijheid te misbruiken en andere goden te aanbidden, want dat is én zonde én draagt geestelijke consequenties. 

Laten we de Islamitische mensen liefhebben en het evangelie met hen delen — zonder deelname aan hun activiteiten. 

Deze column is geschreven door Arnoud Troost van Faith Movement. In maart starten ze weer met een nieuwe bevrijdingsschool. Klik hier voor meer informatie.

Beste lezer,
Onze artikelen zijn gratis te lezen, zodat we laagdrempelig honderdduizenden christenen én niet-christenen kunnen bereiken met het goede nieuws. Help jij ons om dit te blijven doen? Met jouw partnerschap kunnen we direct meer mensen bemoedigen, en het evangelie verder verspreiden op plekken waar het normaal niet komt.

ZAAI JIJ MEE? Klik hier!

Stuur een tip naar de redactie

Deel jouw evenement of nieuws met Revive en help Gods werk in Nederland te verspreiden.

Tip insturen

Meld u aan voor de nieuwsbrief

Lees wat God in Nederland doet!
Vorig artikel “Ik werd een gevaar voor mezelf” – Sebastiaan Pavlotzky had geen seksuele grenzen meer, totdat hij ontdekte dat God een oplossing heeft
Volgend artikel Chris Stoffer overhandigt premier Jetten Statenbijbel, Mirjam Bikker wenst kabinet slotbede van troonrede toe
Geen reacties Geen reacties

Geef een reactie Reactie annuleren

Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

Populaire artikelen

Moederschap leek ver weg voor Salina door transitie, maar God greep in: “Ik krijg een baby!”
1 juli 2026
Partner van Gakpo getuigt na tragisch verlies van zoontje: “God gaf ons zo’n mooi signaal”
29 juni 2026
Nederland speelt vannacht WK-wedstrijd waar een vervloekte kip onder de grasmat begraven zou liggen
29 juni 2026
Abortus ook binnen de kerk een steeds normalere ‘noodrem’: “Er is glashard tegen mij gelogen” – Revive Today
3 juli 2026

Vergelijkbare artikelen

Column

Het voelde alsof de hemel even open ging boven een gewone hotelzaal

24 oktober 2025
Column

Waarom zoveel kinderen denken dat ze niet goed genoeg zijn – en wat God daarover zegt

14 april 2026
Column

Annelies evangeliseert: Het is tijd, het is tijd!

17 januari 2025
Column

Annelies evangeliseert: Door vliegtuigvertraging komen vier mensen tot Jezus

19 april 2024
//

Vermelden wat God doet in Nederland, om een katalysator te zijn voor een beweging van God.

ReviveRevive
Volg ons
© 2024 Revive.nl
  • Over ons
  • Account
  • Doneren
  • Contact
  • Beleidsplan
  • Privacyverklaring
Welkom terug!

Log in op uw account

Username or Email Address
Password

Wachtwoord vergeten?