Decennia lange achterdocht en vijandschap tussen etnische groepen escaleert in bruut geweld in Manipur
De escalatie van geweld in Manipur vindt zijn oorsprong in een meer dan 10 jaar oude eis van de Meitei om de heuvelgebieden te bezetten die aan de Kuki stam zijn gegeven. Dit etnisch geweld heeft de kleine Indiase deelstaat Manipur verscheurd in een burgeroorlog tussen de Meitei en Kuki, die strijden om het land.
Waar is Manipur en wie woont daar?
De heuvelachtige Noordoost-Indiase staat ligt ten oosten van Bangladesh en grenst aan Myanmar. Er wonen naar schatting 3.3 miljoen mensen. Meer dan de helft zijn Meiteis, terwijl de Kukis de minderheid vormen.
Wat gebeurt er?
Ten minste 190 mensen zijn gedood en 400 gewond geraakt bij het geweld dat in mei begon. Meer dan 60.000 mensen zijn uit hun huizen verdreven terwijl het leger, de paramilitaire troepen en de politie strijden om het geweld te onderdrukken. Politiebureaus zijn geplunderd en honderden kerken en dorpen verwoest.
Hoe begon het?
De spanningen liepen hoog op toen de Kukis begonnen te protesteren tegen de eisen van de Meiteis om het recht te krijgen om de heuvels die aan de Kukis apart waren gezet. De Kukis voerden aan dat als de regering de Meiteis zou toestaan het heuvelgebied te bezetten, dit hun invloed te zeer zou vergroten, terwijl de Meiteis toch al heel rijk zijn.
Maar er zijn tal van onderliggende redenen. De Kukis zeggen dat een oorlog tegen drugs, gevoerd door de Meitei geleide regering, een dekmantel is om hun gemeenschap te ontwortelen. Illegale migratie vanuit Myanmar heeft de spanningen doen toenemen. Er staat druk op het landgebruik door een groeiende bevolking en de werkloosheid heeft de jeugd naar de verschillende milities gedreven.
Wie vecht tegen wie?
Meitei en Kuki hebben tientallen jaren met elkaar gevochten over tegenstrijdige eisen van het thuisland en over hun religieuze verschillen. Bovendien zijn beide partijen in strijd met de Indiase veiligheidstroepen. Het recente oplaaiende geweld gaat echter vrijwel geheel tussen de Meitei en de Kuki.
Wie zijn de Kuki en Meitei?
De Meitei hebben wortels in Manipur, Myanmar en omliggende gebieden. De overgrote meerderheid is hindoe, hoewel sommigen een andere de aanhangen. De Kukis, voornamelijk christenen, hebben zich verspreid over het noordoosten van India, en hun wortels voeren eveneens terug naar Myanmar. Meiteis wonen meestal in de Imphal-vallei, terwijl de Kukis in de omliggende heuvels en daarbuiten wonen.
Conclusie:
De Meitei zijn in de meerderheid en zijn zowel economisch als politiek sterk. En het zijn hindoes. De Kukis zijn in de minderheid. Politiek en economisch hebben ze niet veel invloed en het zijn vooral christenen. Deze burgeroorlog lijkt dan ook georkestreerd te zijn om de christenen en hun kerken te vernietigen in de heuvels. Vandaar dat het geweld begon door meedogenloze aanvallen op de christelijke gemeenschap van de Kukis.
De Meiteis plunderden politiebureaus, en namen alle wapens mee om daarmee op de onschuldige Kukis te schieten. In de afgelopen 90 dagen, sinds 3 mei 2023, zijn er talloze moorden, verkrachtingen, verbrandingen en plunderingen gepleegd in Manipur waarvan de christelijke Kukis het slachtoffer zijn geworden.
Hun kinderen zijn vermoord, hun vrouwen verkracht door bendes, en mannen en vrouwen zijn op de meest brute en gruwelijke wijze vermoord. Erediensten zijn ruw verstoord, kerkjes platgewalst, verbrand en vernield. Duizenden voertuigen van de Kukis zijn in brand gestoken. Er zijn veel wrede gruweldaden tegen hen begaan. Het geweld in Manipur escaleert volledig.
Terwijl dit allemaal gebeurde, sloot de deelstaatregering de elektriciteit naar de Kuki-regio’s volledig af. Mobiele zendmasten werden uitgeschakeld en alle internetverbindingen en alle wegen werden geblokkeerd. De Meiteis daarentegen hebben de beschikking over draadloze walkietalkies om hun aanval op de arme bergdorpen te coördineren. De slachtoffers van de Kuki-stam konden niet communiceren met de buitenwereld. En met hun blote handen konden ze zichzelf al helemaal niet verdedigen tegen de wapens van de Meitei.
Hun vrouwen werden voor hun de kleren van het lijf gerukt, verkracht en vermoord. Ook kinderen werden in koelen bloede doodgeschoten en de mannen op brute wijze afgeslacht. Bijna 50.000 mensen zijn vanuit hun geboortedorp gevlucht naar de buurstaat Nagaland en naar Myanmar. Velen hebben hun leven verloren in deze pijnlijke exodus. Moeders hebben kinderen verloren en sommigen hebben het overleefd.
Nu houden bijna 50.000 Kukis zich schuil in de bossen en sommigen worden door in de aangrenzende staten opgevangn. De primitieve vluchtelingenkampen ontbreekt het nog aan bijna alles, behalve dan dat ze nu veilig zijn voor dit zinloze geweld. Maar er is nu grote behoefte aan voedsel, kleding, medicijnen en zorg voor de zwakken. Ondertussen probeert de centrale regering de vrede in Manipur te herstellen. Het is echter nog steeds niet veilig voor de Kuki-stam om terug te keren naar hun thuisland, dus zijn er duizenden mannen, vrouwen en kinderen gestrand in deze armoedige vluchtelingenkampen.
Onze zendelingen in dat gebied, hebben ons laten weten dat er een enorme behoefte is aan tenten, dekens, kleding, voedsel, medicijnen, en ook aan zorg voor al deze getraumatiseerde mensen. Wij als Abba Child Care, hebben besloten hen de helpende hand te reiken door een speciale “Hope-Bag” samen te stellen voor deze medechristenen. Wij vragen uw gebed voor hen en als u wilt doneren voor dit doel, kunt u voor €25,- een “Hope-Bag” sponsoren. Klik hier als u een of meerdere Hope-Bags wilt sponsoren. Of stort uw bijdrage op rekeningnummer NL85INGB0005892986 van Abba Child Care o.v.v. Project Manipur. Uw gebeden en uw gaven zullen zeker een teken van hoop zijn en genezing te brengen voor de slachtoffers van dit geweld. Om de – gruwelijke – beelden te zien, klik hier!
Terwijl er grote vervolging plaatsvindt – met het geweldig in Manipur als belangrijk voorbeeld -, is er in India ook een enorme opwekking gaande. Dit vloeit voort uit de bediening van Jaap Dieleman, met hieronder indrukwekkende statistieken:





