In Nigeria zijn tijdens de vastentijd en Pasen van 2025 opnieuw meer dan 170 christenen slachtoffer geworden van gewelddadige aanvallen. Volgens berichten van onder andere Morning Star News en International Christian Concern zijn sinds eind januari ongeveer vijftig christenen om het leven gekomen in verschillende Nigeriaanse staten. In de staat Plateau werden tussen 27 januari en 1 februari zeker elf christenen gedood en vier anderen ontvoerd door Fulani-herders.In de nabijgelegen staat Kaduna kwamen tussen 30 januari en 5 februari twee predikanten van de Evangelical Church Winning All (ECWA) en vijf andere christenen om het leven als gevolg van geweld van Fulani-herders.
Deze incidenten passen in een patroon van toenemend extremistisch geweld in Nigeria, waarbij christelijke gemeenschappen regelmatig het doelwit zijn van aanvallen door islamitische extremistische groeperingen, waaronder Fulani-herders met een islamistische agenda. Volgens het laatste rapport van de belangenorganisatie Open Doors was Nigeria in 2024 het land met de meeste vermoorde en ontvoerde christenen, met 3.100 doden en 2.830 ontvoeringen.
De internationale gemeenschap, waaronder de Europese Unie, heeft kritiek gekregen op haar beperkte reactie op deze aanhoudende geweldsuitbarstingen. Het Europarlementslid Bert-Jan Ruissen van de SGP bekritiseerde de stilte van de EU na het bloedbad op 200 christenen tijdens de kerstnacht in Nigeria en riep op tot actie om de daders te vervolgen en christelijke dorpen beter te beschermen.
Verantwoordelijk houden
De situatie onderstreept de dringende behoefte aan internationale aandacht en actie om de veiligheid van christelijke gemeenschappen in Nigeria te waarborgen en verdere escalatie van het geweld te voorkomen. Open Doors roept alle regeringsniveaus in Nigeria op om ervoor te zorgen dat gemeenschappen worden beschermd en dat de daders verantwoordelijk worden gehouden voor het verlies aan mensenlevens en de verwoesting die ze hebben aangericht.
We vragen ook de wereldwijde kerk om aandacht te schenken aan deze gruwelijke gebeurtenissen en te bidden dat er een einde komt aan dit geweld.





