Door deze site te gebruiken, gaat u akkoord met het Privacybeleid.
Accepteren
ReviveRevive
  • Home
  • Nieuws
  • God in Nederland
  • Geloof
  • Agenda
  • Over ons
  • Business
  • Doneren
Zoeken
Categorieën
  • Nieuws
  • God in Nederland
  • Geloof
  • Agenda
  • Business
  • Over ons
  • PREMIUM
  • Getuigenissen
  • Evangelisatie
  • Dagelijks leven
  • God in de wereld
Organisatie
  • Over ons
  • Account
  • Doneren
  • Contact
  • Beleidsplan
  • Privacyverklaring
Account
  • Mijn account
  • Mijn evenementen
  • Voeg een nieuw evenement toe
  • Mijn bladwijzers
© 2024 Revive.nl
Lezen: Open Doors richt zich op nieuwszenders: “Christenen in Nigeria zijn structureel vaker slachtoffer van jihadistisch geweld”
Log in
Font ResizerAa
ReviveRevive
Font ResizerAa
  • Nieuws
  • God in Nederland
  • Geloof
  • Agenda
  • Business
  • Over ons
  • PREMIUM
  • Getuigenissen
  • Evangelisatie
  • Dagelijks leven
  • God in de wereld
Zoeken
  • Categorieën
    • Nieuws
    • God in Nederland
    • PREMIUM
    • Geloof
    • Getuigenissen
    • Evangelisatie
    • Evenementen
    • Dagelijks leven
    • God in de wereld
  • Organisatie
    • Agenda
    • Over ons
    • Doneren
    • Contact
    • Privacyverklaring
  • Account
    • Mijn account
    • Mijn evenementen
    • Voeg nieuw evenement toe
    • Mijn bladwijzers
Heb je een bestaand account? Log in
Volg ons
© 2023 Revive.nl
Nieuws

Open Doors richt zich op nieuwszenders: “Christenen in Nigeria zijn structureel vaker slachtoffer van jihadistisch geweld”

Dick van den Bos
6 november 2025
Delen
5 min leestijd
Delen

De organisatie Open Doors en het Observatorium voor Godsdienstvrijheid in Afrika (ORFA) reageren scherp op een recent artikel van de NOS over het jihadistisch geweld in Nigeria. In dat stuk werd gesuggereerd dat vooral moslims slachtoffer zijn van terreur, en dat het Witte Huis de feiten zou verdraaien door de nadruk te leggen op christenvervolging. Volgens Open Doors doet die voorstelling van zaken geen recht aan de werkelijkheid in Nigeria, waar religie wél een wezenlijke rol speelt in het geweld.

Feiten op een rij

Sinds 2009 zijn tienduizenden Nigerianen omgekomen door jihadistisch geweld. Dat moslims daarbij óók slachtoffer zijn, wordt door niemand ontkend. “Maar de cijfers laten zien dat christenen structureel vaker doelwit zijn,” stelt Open Doors. Uit gezamenlijk onderzoek van Open Doors en ORFA blijkt dat tussen 2011 en 2024 maar liefst 41.152 christenen zijn vermoord om hun geloof.
Wanneer gekeken wordt naar de bevolkingsverhouding in de getroffen gebieden, blijkt dat een christen 6,5 keer meer kans had om vermoord te worden dan een moslim. “Elke moord is even tragisch,” benadrukt de organisatie, “maar de kans dat een christen wordt getroffen is veel groter. Dat laat zien dat religie een bepalende factor is in deze aanvallen.”

Het beeld van de NOS

Het NOS-artikel stelt dat de meeste christenen in het zuiden wonen en de meeste moslims in het noorden. Volgens Open Doors klopt dat geografisch, maar de suggestie dat geweld in het noorden vooral moslims treft, is misleidend. “In het noorden woont nog altijd ruim een kwart van de bevolking dat christelijk is – meer dan 25 miljoen mensen,” aldus de verklaring.
Juist daar, in staten als Benue, Kaduna, Plateau en Niger, is het gevaar het grootst. “Duizenden kerken zijn verwoest, hele dorpen verdreven. Het zogenoemde ‘Middenveld’ is een brandhaard van religieus geweld, waar christenen dagelijks risico lopen vanwege hun geloof.”

“Erkenning is geen framing”

In het NOS-artikel noemt een geïnterviewde onderzoeker uit Nigeria de uitspraak van het Witte Huis – dat vooral christenen doelwit zijn – “schokkend” en “een verdraaiing van feiten”.
Open Doors noemt juist dát schokkend: “Het lijden van miljoenen mensen wordt gerelativeerd door te spreken over framing. Wij werken al meer dan dertig jaar samen met lokale onderzoekers, kerkelijke netwerken en het ORFA. We registreren alleen aanvallen waarbij duidelijk is dat geloof een rol speelt. Deze patronen worden herhaaldelijk bevestigd door veldrapporten, ooggetuigen en data.”

De organisatie benadrukt dat internationale leiders die christenvervolging benoemen geen feiten verdraaien, maar eindelijk erkennen wat jarenlang genegeerd is. “Religie vormt niet de enige, maar wél een essentiële laag van het geweld. Wie dat wegschrijft, mist een cruciale sleutel tot begrip en oplossing.”

Meer dan jihadistische groepen

Het NOS-stuk noemt terreurgroepen als Boko Haram en ISWAP, maar volgens Open Doors is dat slechts een deel van het verhaal.
“Wie het hele plaatje wil zien, kan niet zwijgen over andere jihadistische actoren, zoals de geradicaliseerde Fulani-milities,” stelt ORFA. “Deze gewapende groepen presenteren zich als herders in conflict met boeren, maar in werkelijkheid opereren ze als goed georganiseerde strijders die kerken platbranden, dorpen vernietigen en christelijke leiders ontvoeren.”

Onderzoek van ORFA toont aan dat Fulani-milities verantwoordelijk waren voor meer dan de helft van de moorden op christenen tussen 2019 en 2023. Hun motivatie is volgens de onderzoekers niet enkel etnisch, maar ook religieus. “Ze vallen niet willekeurig aan, maar kiezen doelbewust voor kerken, dorpen met een christelijke meerderheid en geestelijke leiders. Dat verdient erkenning in de berichtgeving.”

Complex, maar niet kleurloos

Dat Nigeria te kampen heeft met armoede, corruptie en landconflicten, erkent Open Doors volledig. “Maar dat maakt religie niet minder relevant,” zegt de organisatie. “Wie de religieuze dimensie negeert, miskent de ervaring van miljoenen Nigerianen die lijden omdat ze Jezus volgen.”

Oproep tot gerechtigheid

Open Doors besluit haar verklaring met een oproep aan Nederlanders om zich uit te spreken tegen het geweld:

“Geweld is nooit zwart-wit, maar de religieuze dimensie van dit lijden mag niet worden genegeerd. Wij blijven ons uitspreken voor gerechtigheid, bescherming en herstel voor onze broers en zussen in Sub-Sahara Afrika.”

Wie zich wil aansluiten, kan volgens de organisatie de petitie tekenen op opendoors.nl/petitie.

Beste lezer,
Onze artikelen zijn gratis te lezen, zodat we laagdrempelig honderdduizenden christenen én niet-christenen kunnen bereiken met het goede nieuws. Help jij ons om dit te blijven doen? Met jouw partnerschap kunnen we direct meer mensen bemoedigen, en het evangelie verder verspreiden op plekken waar het normaal niet komt.

ZAAI JIJ MEE? Klik hier!

Stuur een tip naar de redactie

Deel jouw evenement of nieuws met Revive en help Gods werk in Nederland te verspreiden.

Tip insturen

Meld u aan voor de nieuwsbrief

Lees wat God in Nederland doet!
Vorig artikel De hippe koffiezaak van pastor Frank Ernst is een plaats van liefde, relaties én profetie: “Mensen zijn op hun gemak”
Volgend artikel ‘Vrouwen keren terug naar Bijbelse waarheid tijdens het Bloeien in Vrouwelijkheid Event’
Geen reacties Geen reacties

Geef een reactie Reactie annuleren

Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

Populaire artikelen

Moederschap leek ver weg voor Salina door transitie, maar God greep in: “Ik krijg een baby!”
1 juli 2026
Partner van Gakpo getuigt na tragisch verlies van zoontje: “God gaf ons zo’n mooi signaal”
29 juni 2026
Nederland speelt vannacht WK-wedstrijd waar een vervloekte kip onder de grasmat begraven zou liggen
29 juni 2026
Jannica van Barneveld nieuwe voorganger bij Mozaiek010
2 juli 2026

Vergelijkbare artikelen

Nieuws

“𝐔𝐧𝐢𝐞𝐤𝐞 𝐩𝐫𝐞𝐬𝐭𝐚𝐭𝐢𝐞”: christen Gianni da Costa voor de tweede keer genomineerd voor titel ‘Amsterdammer van het jaar’

16 januari 2026
Nieuws

Bijbelstudie op school en samenkomsten in de woonkamer: Trinity (15) is on fire voor God en dat slaat over op medescholieren in Hoorn

10 februari 2026
Nieuws

Frontrunners organiseert 31 maart en 1 en 2 april een grote genezingscampagne in Twente

16 maart 2023
Nieuws

SGP en ChristenUnie maken zich sterk voor vervolgde christenen in India

7 juli 2021
//

Vermelden wat God doet in Nederland, om een katalysator te zijn voor een beweging van God.

ReviveRevive
Volg ons
© 2024 Revive.nl
  • Over ons
  • Account
  • Doneren
  • Contact
  • Beleidsplan
  • Privacyverklaring
Welkom terug!

Log in op uw account

Username or Email Address
Password

Wachtwoord vergeten?