Steeds minder Nederlanders noemen zich gelovig, maar onder jongeren lijkt een ommekeer gaande. Uit onderzoek van EenVandaag blijkt dat 27 procent van Generatie Z zichzelf religieus noemt – voor het eerst meer dan de generatie vóór hen. De 16-jarige Mae is een van die jongeren die bewust voor het geloof koos.
Mae draagt haar jongerenbijbel overal mee naartoe, zelfs naar school. “Voordat ik te maken kreeg met het geloof was ik echt nog een heel ander persoon,” zegt ze. Anderhalf jaar geleden stapte ze voor het eerst een kerk binnen, op uitnodiging van een vriendin. Wat begon als nieuwsgierigheid, groeide uit tot een vast onderdeel van haar leven. “Ik wist al dat zij naar die kerk ging en ik wilde gewoon een keer mee. Sindsdien ben ik er bijna iedere zaterdag te vinden.”
Vijf maanden geleden liet Mae zich dopen, een keuze waar ze lang over nadacht. “Je moet het echt doen uit honderd procent geloof,” vertelt ze. “Sinds die tijd is alles veranderd. Ik voel me rustiger en sterker dan ooit.” Haar leven kreeg een andere richting: ze stopte met uitgaan en drinken, en begon haar dagen met gebed. “Mijn dag begint en eindigt met bidden. Tijdens tussenuren lees ik in mijn Bijbel. Eerst had ik niet echt controle over mezelf, maar nu heb ik die controle door God.”
Religiewetenschapper Ernst van den Hemel ziet dat jongeren als Mae religie op een andere manier beleven dan hun ouders of grootouders. “Babyboomers zagen religie vaak als ouderwets of beperkend,” legt hij uit. “Maar jongeren hebben minder een religie-trauma. Ze zijn opgegroeid in een tijd vol crises – van klimaatverandering tot politieke polarisatie – en staan daardoor juist opener tegenover geloof.” Volgens hem vormen platforms als TikTok en Instagram een nieuwe ruimte voor religieuze expressie. “Het gaat minder over dogma’s en meer over gevoelens en gemeenschap – over ‘vibes’, zoals zij het zelf noemen.”
Gelovig
Haar sociale kring veranderde: “Voordat ik geloofde had ik niet veel christelijke vriendinnen. Nu zijn bijna al mijn vriendinnen gelovig, en dat voelt heel natuurlijk. We begrijpen elkaar beter en steunen elkaar.” Ondertussen blijven traditionele kerken in Nederland leden verliezen, maar volgens Van den Hemel is religie niet aan het verdwijnen. “Religie is op drift geraakt,” zegt hij. “Mensen nemen eruit wat betekenisvol is, zonder het hele pakket te hoeven aannemen.”
Voor Mae draait geloof vooral om persoonlijke rust en richting. “Ik heb veel met angst en stress geworsteld,” vertelt ze. “Sinds ik geloof heb ik dat echt kunnen loslaten. Ik heb zoveel rust gekregen.” Over de toekomst twijfelt ze geen moment: “Ja, dit is voor altijd. Ik heb het verschil gezien tussen leven zonder en met geloof. Hoe ik nu leef, dat voelt als de juiste weg.”
Terwijl veel kerken in Nederland nog altijd leeglopen, lijkt een nieuwe generatie ze op haar eigen manier weer te vullen – met nieuwe vormen van geloof, een open houding en, soms, met een TikTok-video.
Bekijk de hele video hier:





