Door deze site te gebruiken, gaat u akkoord met het Privacybeleid.
Accepteren
ReviveRevive
  • Home
  • Nieuws
  • God in Nederland
  • Geloof
  • Agenda
  • Over ons
  • Business
  • Doneren
Zoeken
Categorieën
  • Nieuws
  • God in Nederland
  • Geloof
  • Agenda
  • Business
  • Over ons
  • PREMIUM
  • Getuigenissen
  • Evangelisatie
  • Dagelijks leven
  • God in de wereld
Organisatie
  • Over ons
  • Account
  • Doneren
  • Contact
  • Beleidsplan
  • Privacyverklaring
Account
  • Mijn account
  • Mijn evenementen
  • Voeg een nieuw evenement toe
  • Mijn bladwijzers
© 2024 Revive.nl
Lezen: De Bijbelse blauwdruk van de ‘glorieuze’ kerk in Nederland van 2026: 7 kenmerken
Log in
Font ResizerAa
ReviveRevive
Font ResizerAa
  • Nieuws
  • God in Nederland
  • Geloof
  • Agenda
  • Business
  • Over ons
  • PREMIUM
  • Getuigenissen
  • Evangelisatie
  • Dagelijks leven
  • God in de wereld
Zoeken
  • Categorieën
    • Nieuws
    • God in Nederland
    • PREMIUM
    • Geloof
    • Getuigenissen
    • Evangelisatie
    • Evenementen
    • Dagelijks leven
    • God in de wereld
  • Organisatie
    • Agenda
    • Over ons
    • Doneren
    • Contact
    • Privacyverklaring
  • Account
    • Mijn account
    • Mijn evenementen
    • Voeg nieuw evenement toe
    • Mijn bladwijzers
Heb je een bestaand account? Log in
Volg ons
© 2023 Revive.nl
Column

De Bijbelse blauwdruk van de ‘glorieuze’ kerk in Nederland van 2026: 7 kenmerken

Revive
7 januari 2026
Delen
18 min leestijd
Delen

Aan het begin van dit nieuwe jaar is het goed om de Bijbelse standaard van de kerk opnieuw te bekijken. Dit artikel gaat over de kerk zoals Jezus haar heeft bedoeld, de kerk die leeft volgens de Bijbelse norm en de kerk waarover we lezen in het boek Handelingen. Dat was een glorieuze kerk… en dat willen wij toch ook zijn?

Tekst: Ruben Luijken

Ik hoop dat dit artikel je visie geeft, je bemoedigt en aanvuurt, en je helpt om een volgende stap te zetten in je leven met God.

De eerste kerk uit het boek Handelingen is namelijk onze blauwdruk, die wij als kerk mogen navolgen.Zij is ons voorbeeld en onze standaard als kerk. Dat is de standaard die Jezus ons heeft nagelaten en die de Heilige Geest in het Woord heeft vastgelegd om na te volgen. Dat mag jouw en mijn standaard worden.

Wanneer Jezus op een dag terugkomt, komt Hij terug voor een glorieuze kerk: een krachtige kerk, een kerk vol van Zijn glorie, een kerk die geheiligd en gereinigd is, een kerk die afhankelijk is van Hem en een kerk die de eerste liefde voor Hem heeft, zoals de eerste opdracht luidt. 

“That He might present her to Himself a glorious church, not having spot or wrinkle or any such thing, but that she should be holy and without blemish.”
Efeziërs 5:27 (NKJV)

Dat betekent: een kerk, een bruid, heilig en smetteloos. Een glorieuze kerk. Dat is de kerk waarvoor Jezus terugkomt en waar Hij naar verlangt.

Dat zou je in actie moeten zetten. Het zou je moeten helpen om jezelf af te vragen: wat kan ik doen om mijzelf te heiligen en mij te bekeren van dingen waar God niet van houdt? Want Hij houdt van jou, maar niet van al onze praktijken en gewoontes. Het zou je ook moeten helpen om te ontdekken wat jij kunt doen om het lichaam van Jezus te versterken. Hoe kun je dienen? Hoe kan God jou gebruiken in Zijn kerk?

Jezus heeft de kerk niet gemaakt als een plek om te consumeren, maar om als een krachtig lichaam te functioneren. Dat betekent dat iedereen een rol heeft. Hoe kun jij het lichaam van Jezus versterken in jouw lokale kerk? Waarvan ga jij je vandaag bekeren, zodat Zijn bruid heilig en smetteloos wordt? En hoe ga jij in 2026 nog meer getuigen zijn van Jezus?

Nou… dat was de introductie van dit artikel! Hallelujah, haha! 

Zeven kenmerken
Vandaag deel ik zeven kenmerken van de glorieuze kerk. Zeven kenmerken waarin de eerste kerk wandelde, zeven kenmerken die normaal waren voor de kerk uit Handelingen. 

In het boek Handelingen zie je dat wanneer apostelen zoals Petrus of Paulus de kans krijgen om te spreken, zij eigenlijk altijd één boodschap hebben voor de mensen die luisteren:

“Het belangrijkste dat ik u heb doorgegeven, heb ik op mijn beurt ook weer ontvangen: dat Christus voor onze zonden is gestorven, zoals in de Schriften staat, dat Hij is begraven en dat Hij op de derde dag is opgewekt, zoals in de Schriften staat.”
1 Korintiërs 15:3 (NBV21)

Ze hadden één boodschap voor gelovigen en één boodschap voor ongelovigen, en die boodschap bleef altijd hetzelfde. Ze preekten niet wat mensen wilden horen, maar wat Jezus hun had gevraagd te vertellen. Ze preekten niet waar ze zin in hadden, of wat hip, trendy of cool was, maar ze preekten een Persoon: Jezus Christus.

Paulus zegt: “Het belangrijkste dat ik u heb doorgegeven…” Jezus is gestorven aan het kruis, Hij is begraven en Hij is opgestaan uit de dood op de derde dag. Dat is de hoofdboodschap van de kerk tot Jezus terugkomt.Er is geen moderner, nieuwer of aantrekkelijker evangelie. Jezus zal voor ons altijd DE Boodschap blijven. Hij moet centraal staan!

1. De Glorieuze Kerk zet Jezus centraal en verkondigt het Goede Nieuws

De boodschap van de kerk blijft altijd Jezus Christus: gekruisigd en opgestaan uit de dood. Alleen door Hem leren we God echt kennen, alleen daardoor is er redding van zonden en alleen daardoor kunnen we nu al in een relatie met Jezus leven.

Petrus zegt in zijn eerste toespraak, nadat de Heilige Geest was gekomen op de 120 in de bovenkamer:

“Kom tot inkeer en laat u dopen in de naam van Jezus Christus om vergeving te krijgen voor uw zonden. Dan zal de Heilige Geest u geschonken worden.”
Handelingen 2:38

Hier zegt Petrus: kies voor Jezus, bekeer je en laat je dopen. De boodschap van de kerk was niet alleen redding, maar ook bekering. Dat betekent dat je anders gaat leven, afstand doet van je oude leven en stopt met leven zoals de wereld dat doet. Als je voor Jezus kiest, ga je ook leven volgens Zijn manier.

“Als je Mij liefhebt, houd je dan aan Mijn geboden.”
Johannes 14:15

Jezus zegt: als je van Mij houdt, dan gehoorzaam je Mij. Gehoorzaam je Jezus niet en leef je nog steeds zoals de wereld dat doet? Dan moet je jezelf afvragen of er echt bekering heeft plaats gevonden. 

Mijn punt is dit: Jezus verkondigen en het Goede Nieuws prediken stond centraal voor de eerste kerk. Laat dat ook voor ons centraal staan: Jezus als kernboodschap in al onze samenkomsten, groot en klein, en Jezus als onze boodschap wanneer wij de kerkdeuren weer verlaten.

De eerste kerk was een zielenwinnende kerk. Laten we er in 2026 voor gaan om meer mensen op straat, op werk en op school over Jezus te vertellen.

2. De Glorieuze Kerk gaat steeds meer op Jezus lijken

Jezus zei tegen Zijn leerlingen: “Kom en volg Mij” (Mattheüs 4:19). Voor een Joodse rabbi was dit een uitnodiging om Hem te volgen, bij Hem in de leer te gaan en van Hem te leren, met als doel: net als Hem te worden.

Voor ons als gelovigen is dit ons doel hier op aarde nadat we gered zijn: steeds meer op Jezus gaan lijken. Paulus zegt het zo:

“Wij zijn als spiegels die steeds meer de stralende macht en majesteit van de Heer weerspiegelen. Want we gaan steeds meer op Christus lijken. Dat gebeurt door de Geest van de Heer.”
2 Korintiërs 3:18

We zijn als spiegels die steeds meer Jezus Zijn stralende macht en majesteit weerspiegelen. Maar let op! Dit process van Bekering, heiliging en reiniging zijn allemaal het werk van de Heilige Geest. Het is niet mogelijk op eigen kracht, we hebben de Heilige Geest nodig om meer op Hem te gaan lijken.

Jezus is de mooiste, krachtigste, liefdevolste, wijste en vurigste Persoon die ooit heeft geleefd. Als wij allemaal meer op Jezus gaan lijken, wordt de kerk vanzelf glorieuzer. Amen?

Wat ga jij doen om in 2026 meer op Jezus te lijken? Een paar belangrijke sleutels om meer op Hem te gaan lijken:

Een consistent dagelijks gebedsleven, zodat je hart openstaat voor de Heilige Geest en God tot je kan spreken over datgene waarvan je je mag bekeren. Gebed verandert ook je agenda: je gaat minder voor jezelf leven en meer voor Jezus.

Daarnaast is dagelijks het Woord lezen essentieel. Jij leest het Woord, maar het Woord leest ook jou. De Heilige Geest gebruikt het om tot je te spreken.

Verder heb je persoonlijke omgang met andere gelovigen nodig. Zorg voor een kleine groep waar de leider en groepsleden je helpen om meer op Jezus te lijken. Eén keer per week op zondag naar de kerk is niet genoeg. De zondag is vooral een viering, aanbidding, onderwijs, geven, samenkomen in Zijn aanwezigheid, maar het is nog niet de full package. In kleinere groepen ontvang je meer feedback en Bijbelse, liefdevolle vermaning. Dit soms pijnlijke traject hebben we allemaal nodig! 

Oja, wat ook helpt.. Ga trouwen en krijg kinderen, HAHA! Dat is misschien wel één van de snelste manieren om meer op Jezus te gaan lijken… 

3. De Glorieuze Kerk heeft een diep ontzag voor God

Aan het begin van Handelingen zien we een heftige situatie met Ananias en Saffira. Zij verkochten een stuk land en beloofden de volledige opbrengst te geven, maar hielden bewust een deel achter. Ze logen tegen de gemeente en deden alsof ze alles gaven. Na een confrontatie met Petrus vielen ze allebei om de beurt dood neer.

Deze gebeurtenis had grote impact op de gemeente en ook daar buiten:

“En er kwam grote vrees over heel de gemeente en over allen die dit hoorden.”
Handelingen 5:11

Het Griekse woord dat hier wordt gebruikt voor ‘vrees’ is phobos: een diep ontzag, geen verlammende angst, maar een heilig besef van Gods heiligheid en oordeel. Een kerk met diep ontzag voor God is glorieus. Het zorgt ervoor dat je God gehoorzaamt, oprecht en eerlijk bent en leeft voor Zijn wil in plaats van je eigen wil.

4. De Glorieuze Kerk is een biddende kerk

Weet je wat het eerste is wat de leerlingen van Jezus doen als hij naar naar de Hemel is opgestegen op de wolken? Je raadt het wel…

“Eensgezind wijdden ze zich aan het gebed.”
Handelingen 1:14

Gebed houdt de kerk levend! Hun eerste reactie was in gebed gaan, niet hun laatste poging om het toch nog goed te laten verlopen..  

“Prayer is the only power on earth that commands the heavens.” Gebed is de enige kracht op aarde waarmee we de Hemel in beweging brengen. Gebed is meer van de Hemel op de aarde. 

Wanneer je bidt, inhaleer je Zijn leven en daarbij adem je jezelf uit: meer van Hem, minder van ons. Een christen die veel bidt, is vol leven, omdat er dan veel van Jezus is en een volheid van de Heilige Geest.

Handelingen 2:47

Elke dag kwamen ze trouw en eensgezind samen in de tempel, braken het brood bij elkaar thuis en gebruikten hun maaltijden in een geest van eenvoud en vol vreugde. Ze loofden God en stonden in de gunst bij het hele volk. De Heer breidde hun aantal dagelijks uit; steeds meer mensen werden gered.

Handelingen 2:47 laat prachtig mooi zien hoe de eerste kerk leefde: ze kwamen dagelijks samen, zowel in de tempel als in de huizen. Zondagse samenkomsten én kleinere groepen aan huis, zijn beide Bijbelse principes. Ze zijn allebei belangrijk en hebben hun eigen functie.

De eerste kerk kwam altijd samen rondom aantal een aantal belangrijke fundamenten. Ze vierden het avondmaal, Jezus stond dus centraal! Niet alleen in de grote samenkomsten maar ook in de kleine groepen aan huis. Er was verder onderwijs uit het Woord, gebed, aanbidding en vrijgevigheid. Dat was hun standaard, en dat is daardoor nu onze blauwdruk. 

En dan staat er: “De Heer breidde hun aantal dagelijks uit.” Mensen redden gebeurde niet alleen op zondag of bij dat ene jaarlijkse event of kerst en pasen, maar mensen over Jezus vertellen was hun dagelijkse missie en passie. Mensen bij Jezus brengen zat elke dag in hun DNA. Laten we in 2026 nog meer getuigen van Jezus, juist buiten de kerkmuren zoals deze eerste kerk deed. 

5. De Glorieuze Kerk is een krachtige kerk

De eerste kerk was vol van Gods kracht, niet menselijke kracht. Paulus schrijft:

“Mijn spreken en mijn prediking bestonden niet in overtuigende woorden van menselijke wijsheid, maar in het betonen van geest en kracht...”
1 Korintiërs 2:1-5

Mensen kwamen tot geloof doordat Gods kracht duidelijk aanwezig was in de samenkomsten. Hun standaard was Gods kracht aan het werk… genezing, bevrijding en mensen die de overtuiging van de Heilige Geest ontvingen om zich te bekeren en in Jezus Christus te geloven. God was tastbaar aanwezig. Ze waren tijdens en buiten de samenkomsten afhankelijk van de Heilige Geest. 

God deed tekenen en wonderen om Zijn Woord te bevestigen (Markus 16:20). De tekenen zijn Gods “Amen” op de boodschap die gepreekt wordt. Dit is prachtig! Elke keer als het evangelie wordt gedeeld mogen we geloven dat Jezus mensen geneest, mensen vrij worden gezet van duisternis en er wonderen gebeuren. Dit is gewoon het Bijbelse, directe gevolg als Jezus Christus wordt gepreekt! 

6. De Glorieuze Kerk is vrijgevig

En met grote kracht gaven de apostelen hun getuigenis van de opstanding des Heren Jezus, en er was grote genade over hen allen. Want er was ook niet één behoeftig onder hen; want allen, die eigenaars waren van stukken grond of van huizen, verkochten die en brachten de opbrengst van de verkoop en legden die aan de voeten der apostelen.

Handelingen 4:32 (HSV)

Vrijgevigheid was ook kenmerkend voor de eerste kerk. Niemand had gebrek. Mensen verkochten zelfs grond en huizen om Gods kerk te bouwen. Dat zijn nog eens offers.

Jezus heeft ons daadwerkelijk alles gegeven en uit dankbaarheid willen we Hem vrijgevig teruggeven toch?

7. De Glorieuze Kerk is vervuld met de Heilige Geest

Zonder de Heilige Geest is er geen overtuiging van zonde, geen bekering, geen kracht, geen genezing en geen bevrijding. De eerste kerk was volledig afhankelijk van de Heilige Geest, laten wij groeien in dezelfde afhankelijkheid van Hem.

De apostelen bidden in Handelingen 4 dat God hen zal bij zal staan, in vrijmoedigheid, tekenen en wonderen. Laten we kijken wat Gods reactie is op dit mooie gebedsverzoek.

“Nu dan, Heere, sla acht op hun bedreigingen en geef Uw dienstknechten met alle vrijmoedigheid Uw Woord te spreken, doordat U Uw hand uitstrekt tot genezing en er tekenen en wonderen gebeuren door de Naam van Uw heilig Kind Jezus. En toen zij gebeden hadden, werd de plaats waar zij bijeenwaren, bewogen. En zij werden allen vervuld met de Heilige Geest en spraken het Woord van God met vrijmoedigheid.”

Handelingen 4:29-31 HSV

Gods reactie op dit gebed is een nieuwe aanraking van de Heilige Geest. God zegt daarmee: dit is wat jullie nodig hebben op dit gebedsverzoek — meer van Mijn Geest.

Ik bid zelf ook dagelijks dat Gods kracht blijft toenemen in mijn leven, in de bediening en in onze kerk. En ik zie dat God reageerd op dat gebed. Blijf bidden voor de kracht van God in je leven en in jouw lokale kerk of bediening. We hebben Zijn aanwezigheid, Zijn zalving, Zijn leiding zo hard nodig voor deze grote oogst die gaat komen. 

Op naar een glorieuze kerk in 2026! In Jezus naam, Amen.

Ruben Luijken is pastor van City Life Church in Den Haag.

Beste lezer,
Onze artikelen zijn gratis te lezen, zodat we laagdrempelig honderdduizenden christenen én niet-christenen kunnen bereiken met het goede nieuws. Help jij ons om dit te blijven doen? Met jouw partnerschap kunnen we direct meer mensen bemoedigen, en het evangelie verder verspreiden op plekken waar het normaal niet komt.

ZAAI JIJ MEE? Klik hier!

Stuur een tip naar de redactie

Deel jouw evenement of nieuws met Revive en help Gods werk in Nederland te verspreiden.

Tip insturen

Meld u aan voor de nieuwsbrief

Lees wat God in Nederland doet!
Vorig artikel Shayenne groeide op in onveilige familie en wilde zelfmoord plegen, totdat ze in een kathedraal Jezus ontmoet
Volgend artikel Blij blijven terwijl de wereld wankelt: lessen vanuit de vervolgde kerk
Geen reacties Geen reacties

Geef een reactie Reactie annuleren

Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

Populaire artikelen

SGP en ChristenUnie verbolgen over abortus van gezonde kindjes van 22 en 23 weken: “Onze samenleving is ziek”
15 juli 2026
Lotte Bloem bundelt bijzondere geloofservaringen van kinderen: “Ik zag hen tijdens gebed veranderen”
17 juli 2026
Jannica van Barneveld op De Betteld: “Hoe meer je tot God nadert, hoe meer Hij je kan veranderen”
16 juli 2026
Katholieke kerk van Messi is vol lof, ondanks WK-controverse rond Argentinië: “Hij is een man van geloof”
15 juli 2026

Vergelijkbare artikelen

Column

Annelies evangeliseert: Uberchauffeurs met tijd

25 april 2025
Column

Hoe kan het dat binnen het christendom zoveel verdeeldheid, jaloezie en afgunst heerst?

22 juli 2025
Column

Annelies evangeliseert: Het is tijd, het is tijd!

17 januari 2025
Column

Door geen test te doen, redden we het leven van ons dochtertje

25 november 2025
//

Vermelden wat God doet in Nederland, om een katalysator te zijn voor een beweging van God.

ReviveRevive
Volg ons
© 2024 Revive.nl
  • Over ons
  • Account
  • Doneren
  • Contact
  • Beleidsplan
  • Privacyverklaring
Welkom terug!

Log in op uw account

Username or Email Address
Password

Wachtwoord vergeten?