Joshua van der Vegt, betrokken bij Youth United, ziet een enorme behoefte onder jongeren naar mentoren. Niet alleen behoefte aan grote samenkomsten en groepen, maar persoonlijk discipelschap. Tegelijkertijd zijn het aantal ‘succesvolle matches’ maar dun gezaaid. Die uitdaging vormt de aanleiding voor de Mentortrainingsdag die Youth United samen met Royal Mission organiseert. Want ze geloven er heilig in dat dit overwonnen kan worden. “Onterecht denken veel (oudere) mensen dat ze niet geschikt zijn voor mentorschap, mensen moeten alleen wel getraind en onderwezen worden!”
Hoewel er zowel onder jongeren als ouderen weleens onzekerheid heerst over mentorschap, moeten we dit volgens Van der Vegt vooral bespreken. Zo kan er iets aan gedaan worden. “Jongeren ervaren volwassenen niet altijd als toegankelijk of betrokken bij hun leefwereld en jongerencultuur. Tegelijkertijd weten volwassenen vaak niet wie ze zouden kunnen mentoren.”
Van der Vegt vertelt dat hij zelf jarenlang bad om iemand die met hem mee wilden lopen in zijn wandel met Jezus. Dat kwam uit. “Het heeft me heel veel zegen gebracht. Ik kon met mijn vragen terecht, worstelingen delen en werd zelf scherp gehouden.” Na een tijd werd Joshua uitgedaagd om zelf een mentor voor iemand te worden en ontdekte hij hoe leuk en bijzonder dat is om te mogen doen.
“Toen ik begon te investeren in een aantal jongens, zag ik hoe snel zij groeiden, verantwoordelijkheid oppakten en zelf weer leiderschapsrollen gingen vervullen. Daar kwam zichtbaar vrucht uit voort. Ik zag dat zij sneller groeiden dan jongeren die niet werden gementort.”

Bewustwording
Die ervaring staat echter in schril contrast met de praktijk op grotere schaal. Binnen Youth United zijn er ongeveer 170 wekelijkse medewerkers, maar een aanzienlijk deel van hen kan geen mentor vinden. Volgens Van der Vegt is dat geen uitzondering: op veel plekken is er een structureel tekort, terwijl de behoefte onder jongeren groot is. “Die verbinding ontstaat niet zomaar, daar is soms bewustwording voor nodig.”
Een belangrijk misverstand, benadrukt hij, is dat mentoraat alleen iets zou zijn voor mensen van veertig jaar en ouder. “Iemand van 22 kan prima iemand van 18 helpen in zijn/haar relatie met God. Het gaat niet om leeftijd, maar om een paar stappen verder zijn in je wandel met Jezus.” Hij verwijst daarbij naar Jezus zelf, die zijn discipelen niet afwachtte, maar hen actief riep. “Discipelschap is iets heel praktisch. Je loopt mee, deelt leven en neemt initiatief.”
Dat initiatief ontbreekt volgens hem vaak, ondanks dat de bereidheid er wel degelijk is. “Als je vraagt wie impact wil maken op de jonge generatie, steken veel mensen hun hand op. Maar als je vraagt wie daadwerkelijk wil investeren in één jongere, zijn mensen afwachtend en huiverig.”
De Mentordag die Youth United samen met Royal Mission organiseert, is bedoeld om juist die kloof te overbruggen. De dag is opgebouwd uit vier delen. In het eerste deel worden de basisprincipes van mentoraat behandeld: wat mentoraat is, wat het niet is, en hoe je een duidelijke commitment aangaat. Dat is gericht op zowel mensen die al mentor zijn als op mensen die zich afvragen of mentoraat iets voor hen is.
Daarna volgen keuze-seminars, onder meer op het gebied van ministry en business. Ook is er aandacht voor jongerencultuur en de vraag wanneer iemand ‘klaar’ is om mentor te worden. “Veel mensen wachten tot ze denken dat ze genoeg weten of hebben meegemaakt,” zegt Van der Vegt. “Maar vaak leer je juist door te beginnen.” Er is daarnaast een verdiepend spoor voor mensen die al ervaring hebben met mentoraat, waarin onder meer wordt gekeken hoe elementen uit counseling op een gezonde manier toegepast kunnen worden.
Joshua heeft grote verwachtingen van de dag. Hij gelooft dat deze dag een antwoord kan zijn op de grote nood. “Als mensen gaan uitstappen in dat waar God ze voor heeft geroepen, het maken van leerlingen, gaat dit impact hebben op zoveel mensen!”
Klik hier om je op te geven!





