De Amerikaanse filmmaker Brian Sanders won 19 prijzen met ‘Why stand with Israel’, een documentaire die afgelopen mei uitkwam en de kerk wereldwijd onderwijst en aanmoedigt om met het Joodse volk te staan. De documentaire is de eerste in een serie van ongeveer 15 films en zal binnenkort ook beschikbaar zijn met Nederlandse ondertiteling. Hoewel Sanders enthousiast is over het succes van de film, is er iets dat hij veel belangrijker vindt. “Prijzen zijn goed voor je geloofwaardigheid”, zegt hij, “maar mijn echte geloofwaardigheid komt van God. Ik word enthousiast als ik van christenen die naar onze filmvertoningen komen, hoor dat hun ogen open zijn gegaan en dat ze geïnspireerd zijn om met Israël te staan. Voor mij betekent dat veel meer dan welke beloning ook die ik ooit zou kunnen krijgen. Want dit is precies waarom we de film hebben gemaakt: om harten in de kerk te veranderen.”
Sanders begon 8,5 jaar geleden aan de documentaire te werken. “Ik was het zat om zoveel leugens, misvattingen en mythes over Israël en het Joodse volk te horen waarvan antisemitisme het resultaat was. Ik dacht: genoeg! Als gelovigen zijn we geënt op Israël en het Joodse volk. We hebben een bijbelse verantwoordelijkheid om naast hen te staan. Daarom zie ik het maken van deze films niet als ‘gewoon’ mijn werk; ik zie het als een mandaat. Ik ervaar dat God mij heeft geroepen om dit te doen.”
Vervangingsleer
Een van de onderwerpen die in de film worden besproken, is de vervangingsleer. Sanders: “Vervangingsleer is het idee dat God Zijn verbondsvolk en Zijn land heeft vervangen door de kerk. Dat is echter verre van de waarheid in Gods Woord, verre van Zijn karakter en verre van Wie Hij is.
In Numeri 23:19 staat het duidelijk: God is geen mens dat Hij zou liegen of van gedachten zou veranderen. Als Hij een eeuwigdurend verbond is aangegaan met Zijn geliefde volk en land, verruilt Hij die niet zomaar met een andere groep. De verbonden zijn eeuwigdurend, ze blijven altijd bestaan.”
Sanders vertelt hoe hij zelf met de vervangingsleer moest afrekenen voordat hij de documentaire maakte. “Ik geloofde in de vervangingsleer zonder dat ik me daar zelfs maar bewust van was. In 2013 werd ik, toen ik voor CBN News werkte, gevraagd om verslag te doen van president Obama’s enige bezoek aan Israël. Nadat Obama was vertrokken, liep ik met een goede vriend van me door de oude stad van Jeruzalem en hadden we een stevig, gezond, theologisch debat. Aan het einde ervan zei mijn vriend tegen me: ‘Ik denk dat jij iets van de vervangingsleer in je systeem hebt’.”
Uit de context gehaald
“Op dat moment had ik geen idee waar hij het over had”, vertelt Sanders. “Ik vroeg me af of ik iets had toegevoegd of weggelaten uit Gods Woord of iets uit de Bijbel uit de context had gehaald. Zat ik fout wanneer ik Gods Woord sprak, had ik het helemaal verkeerd begrepen?”
Mijn vriend legde me dingen uit en de Heilige Geest bevestigde vrijwel meteen dat er inderdaad vervangingsleer in mijn wereldbeeld zat. Toen realiseerde ik me dat de kerk waar ik destijds naartoe ging, de Bijbel uit de context haalde. Want in de Bijbel staat dat God de Israëlieten een koppig volk noemde, maar wij gingen daarmee aan de haal en zeiden: ‘Ah, God trok zich terug van Zijn verbondsvolk en heeft een nieuwe bevolkingsgroep daarvoor in de plaats genomen, de heidense gelovigen, die Zijn Zoon hebben aangenomen.’
Ik wist dat ik fout zat en bekeerde me er gauw van. Sindsdien ben ik op een reis met God, waar Hij mij Zijn hart laat zien voor Zijn geliefde volk en land, waar ik Hem niet genoeg voor kan bedanken. Daarom is nu mijn hart om de kerk wereldwijd te onderwijzen en te inspireren om haar Bijbelse verantwoordelijkheid op zich te nemen om naast Israël te staan.” (Artikel gaat verder onder foto.)

Geestelijke strijd
Sanders legt uit hoe alle commotie rond het land Israël en het Joodse volk in wezen een geestelijke strijd is. “Jeruzalem is het meest betwiste stuk onroerend goed op planeet aarde. Dat heeft te maken met haar bestemming die in Gods Woord staat beschreven. In Jesaja 2:2-3 staat: ‘De wet zal uitgaan van Sion’ – dat is precies in Jeruzalem.
Het is de plek waar Jezus terug zal komen op aarde. In de kern draait het om God en de vijand van Gods volk. We hebben te maken met een geestelijke strijd die doorsijpelt in elk gebied van de samenleving, of dat nu op juridisch, politiek of moraal niveau is, of in de media.”
Als God het Joodse volk heeft uitgekozen en een eeuwigdurend verbond met dat volk en het land heeft gesloten, dan zouden wij ook achter hen moeten staan. “
Sanders zegt dat dit de reden is waarom het zo belangrijk is dat we onze politieke opvattingen niet boven ons bijbelse wereldbeeld stellen. “Als God van het Joodse volk houdt en een eeuwigdurend verbond met hen en het land Israël heeft gesloten, dan zou niets van wat wij denken – ook al verspreidt de liberale mainstream media zoveel leugens, misvattingen en mythes – ons bijbelse wereldbeeld moeten overstijgen.
Het gaat simpelweg niet om het hebben van een mening hierover. Als God het Joodse volk heeft uitgekozen en een eeuwigdurend verbond met dat volk en het land heeft gesloten, dan zouden wij ook achter hen moeten staan. Bovendien is er geen land op aarde waar God meer over spreekt in Zijn Woord dan Israël. Van Genesis tot Openbaring noemt Hij Israël zo’n 2400 keer. Dat is heel veel.”
Antisemitisme
Om te beseffen dat deze geestelijke strijd oplaait, hoef je alleen maar te kijken naar de wereldwijde toename van antisemitisme, gaat Sanders verder. “Antisemitisme heeft een ongekend niveau bereikt. We hebben deze mate van antisemitisme niet meer gezien sinds de Holocaust. Het is dus belangrijker dan ooit dat de kerk de moed heeft om naast het Joodse volk te staan en zich uit te spreken ten behoeve van hen.
Het is erg triest om te zien dat de kerk over het algemeen nog steeds stil is na 7 oktober. We waren stil tijdens de Holocaust en zijn het nu weer. Hoe is het mogelijk? Israël is de enige plek op aarde waar God Zijn enige Zoon naartoe heeft gestuurd en waar Hij naar terug zal keren. En toch is de kerk stil.
We zien antisemitisme op universiteiten, op onze stadspleinen, in gemeentehuizen, bij regeringen en bij nationale leiders. Ik geloof dat er een rode lijn wordt overschreden. De kerk moet een keuze maken: gaan we met Israël staan of gaan we niet met Israël staan? Wanneer Jezus de schapen van de bokken gaat scheiden (Matt. 25:32-45), zal ons land dan bij de schapen of bij de bokken horen?”
Zonder angst
Sanders wil christenen aanmoedigen om zich niet door angst te laten leiden als het gaat om met Israël staan. “De Bijbel spreekt erover dat we geen geen geest van angst hebben gekregen. In 2 Timotheüs 1:7 staat: ‘Want God heeft ons niet gegeven een geest van lafhartigheid, maar van kracht, van liefde en van bezonnenheid.’
God heeft ons beloofd dat Hij altijd bij ons zal zijn en heeft ons een Helper gegeven: de Heilige Geest. Als we de Heilige Geest hebben en een persoonlijke relatie met Jezus hebben, hoeven we geen geest van angst te hebben. Jezus heeft al onze angsten overwonnen. Meerdere keren zegt Hij in Zijn Woord dat Hij ons niet zal verlaten of in de steek zal laten. Dat is een grote zekerheid van waaruit we mogen leven, terwijl we staan met God, Zijn Woord en alles waar Hij van houdt.”
Gods hart kennen
‘Why stand with Israel’ is een documentaire die gelovigen en kerken helpt om Gods hart voor Israël op een dieper niveau te leren kennen en begrijpen, en hen inspireert om vrijmoedig met het Joodse volk te staan. “Naast het behandelen van bijbelse zaken, beantwoordt de film ook veel vragen over wat er op geopolitiek en historisch vlak in de wereld gebeurt.
We behandelen het Britse mandaat voor Palestina, de Balfour-verklaring en het VN-verdelingsplan, en ontkrachten de leugens, mythen en misvattingen over Israël die door de jaren heen in de wereld zijn verspreid. We krijgen reacties van kijkers dat ze door het kijken van de film niet alleen veel nieuwe dingen leren, maar ook worden uitgedaagd om vrijmoediger achter Israël te staan.”
Gebed
“Dit is waar ik enthousiast en soms zelfs emotioneel van word, om te zien dat de film christenen op zo’n bijzondere manier raakt”, besluit Sanders. “Mijn gebed is dat mensen die de film kijken, Gods hart voor Zijn geliefde volk en land zullen zien – Hij sloot een eeuwigdurend verbond met hen – en dat het hun eigen hart zo zal raken dat ze dezelfde diepe liefde voor Israël zullen ontvangen die God voor Zijn volk heeft.”
Klik hier voor meer info over ‘Why Stand With Israel’.
Wil je een bijdrage geven aan de Nederlandse vertaling van ‘Why Stand With Israel’? Klik dan hier.
Bekijk hieronder de trailer van ‘Why Stand With Israel’:




